ranking

Kings of Leon - oto nasz wybór najlepszych płyt zespołu. Ranking TOP5 krążków

2024-05-10 9:33

Kings of Leon właśnie powracają na światowy rynek z nowym, pierwszym od trzech lat wydawnictwem! Taka okazja to z pewnością idealny moment na to, by przyjrzeć się nieco dokładniej dotychczasowej dyskografii zespołu. Choć ta liczy sobie, łącznie z najnowszą "Can We Please Have Fun", dziewięć krążków, to zdecydowanie można z nich wybrać te pięć kluczowych!

Ciężko tak naprawdę określić, kiedy dokładnie rozpoczyna się historia Kings of Leon, a to dlatego, że członkowie formacji to... rodzeni bracia i kuzyn! Pewne jest jednak, że Nathan i Caleb Followill w 1997 roku zaczęli poważniej interesować się muzyką country, jednak poznany mniej więcej w tym czasie autor piosenek, Angelo Petraglia, nakierował ich na inne brzmienia, bardziej spod szyldu Thin Lzzy, The Clash czy The Rolling Stones. Kolejną cegiełkę dołożył lubujący się w brzmieniu Pixies i The Velvet Underground Jared. To właśnie ta trójka, wraz z kuzynem Matthew, w 1999 roku powołała do życia własny zespół, nazwany na cześć ich dziadka Kings of Leon. Już w 2002 roku udało im się zyskać zainteresowanie wytwórni RCA, która jednak nalegała na utworzenie przez Nathana i Caleba jedynie duetu, na co bracia nie wyrazili zgody. Cała czwórka praktycznie cały jeden miesiąc spędziła w piwnicy, gdzie tworzyła muzykę, którą na szczęście udało im się przekonać wytwórnię.

Tak oto grupa rozpoczęła swoją karierę od EP-ki Holy Roller Novocaine, która dała podwaliny pod jej debiutancki krążek, czyli Youth & Young Manhood z lipca 2003 roku. Krążek stał się sporą sensacją, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i na dobre rozpoczął karierę grupy, której szczyt nadszedł pięć lat później. Obecnie Kings of Leon mają na swoim koncie, licząc już tą najnowszą, Can We Please Have Fun, dziewięć płyt i raczej pewne jest, że wiele kolejnych przed nami.

Muzyka rockowa lat 2000. - zagranica. Jakie albumy zdefiniowały ten okres?

Ranking pięciu kluczowych płyt Kings of Leon

Na tym etapie kariery Kings of Leon postanowiliśmy spróbować nieco ją podsumować i wybrać pięć najważniejszych, naszym zdaniem, płyt z dotychczasowego katalogu zespołu. Nasz wybór znajdziesz w galerii na samej górze!

Poniżej za to nasze zestawienie najważniejszych zagranicznych rockowych krążków z lat 2000.