Kiedy dziewczyny się wkurzyły. Riot grrrl, czyli kobiecy gitarowy bunt

2023-11-21 14:19

Dość różu, dość tapiry, dość mizdrzenia się do obiektywów, dość udawania grzecznych by zdobywać popularność i przypodobać się, dość dyktatu chłopaków i facetów. Dziewczyny wkurzyły się, chwyciły za spraye, gitary, ksero i powielacze. Tak powstał ruch riot grrrl, czyli feministyczna kontrkultura zakorzeniona w punku.

Początki ruchu to Stany Zjednoczone na początku lat 90-tych. W mieście Olympii, w stanie Waszyngton i na północnozachodnim wybrzeżu Pacyfiku zaczęły pojawiać się wkurzone dziewczęce kapele punkowe śpiewające o takich tematach jak przemoc domowa, molestowanie seksualne, prawo do wyboru w kwestii przerywania ciąży, społecznych nierówności i walka z opresyjnym systemem.

Obok zespołów wyrastały imprezy, dziewczyny gromadziły się w muzycznych klubach, wydawały własne ziny, pełne zaangażowanych tekstów. Wraz z ostrą muzyką i niepokornym wizerunkiem szła muzyka: brudna, gitarowa, bez niepotrzebnych upiększeń, kostiumów i stylizacji. W swojej filozofii Riot Grrrl był podobny o innych kultur, jednak odnosił do konkretnie jednej płci oraz tak zwanego „feminizmu trzeciej fali”.

Z czasem ruch rozszerzył się i dotarł na Wyspy, do Europy oraz do Kanady. W połowie lat 90-tych, wraz z sukcesem Spice Girls i ich hasła „girl power” wiele uczestniczek ruchu poczuło się wykorzystanych przez pazerne korporacje, które ukradły ich pomysł, a potem go sprzedali. Jednocześnie w 1994 zakończyło działalność kilka ważnych dla nurtu grup, stąd uważa się to za punkt zwrotny. Po latach jednak riot grrrls wróciły i grają zarówno w Ameryce i Wielkiej Brytanii, ale rozwijają się także szczególnie mocno w krajach Ameryki Południowej, Brazylii i Paragwaju , w Izraelu, Malezji, a także w krajach Starego kontynentu.

Green Day - 5 ciekawostek o albumie "American Idiot" | Jak dziś rockuje?