zestawienia

Jimmy Page - TOP 5 najsłynniejszych solówek muzyka. To jeden z najlepszych gitarzystów wszech czasów!

2024-04-25 15:26

Jimmy Page jest obecny na światowych scenach muzycznych od ponad sześćdziesięciu pięciu lat. Muzyk zyskał powszechną sławę i wielkie uznanie jako założyciel i gitarzysta legendarnego zespołu Led Zeppelin. Jego innowacyjna gra i świetna technika sprawiły, że dziś uznaje się go za jednego z najlepszych gitarzystów wszech czasów - sprawdź 5 najsłynniejszych solówek artysty!

Jimmy Page urodził się 9 stycznia 1944 roku w Londynie. Po raz pierwszy wziął gitarę do ręki w wieku 12 lat, a inspirował go utwór Baby Let's Play House Elvisa Presleya - od tej pory jego życie miało się zmienić na zawsze. Przez całą szkołę średnią Jimmy praktycznie nie rozstawał się z gitarą, ćwiczył po siedem-osiem godzin dziennie, wziął udział w talent show, dużo grywał na ulicy, aż w końcu zdecydował się porzucić naukę, by całkowicie skupić się na muzyce. W latach 60. Page spełniał się jako muzyk sesyjny, jednak w tym samym czasie poważnie zachorował - mononukleoza zakaźna spowodowała, że zdecydował się on na jakiś czas porzucić swoją wielką pasję i zająć się inną, malarstwem. 

W połowie lat 60. Jimmy otrzymał propozycję dołączenia do zespołu The Yardbirds, jednak początkowo odmówił, chcąc być lojalnym wobec swojego przyjaciela, Erica Claptona. Zdanie zmienił, gdy grupę zdecydował się opuścić Paul Samwell-Smith. Niedługo później ze składu odszedł Jeff Beck, a nagrany z udziałem Page'a album Little Games nie odniósł sukcesu komercyjnego. Z czasem z The Yardbirds odeszli kolejni muzycy, a Jimmy postanowił utworzyć formację, którą chciał nazwać New Yardbirds. Niestety, kwestie prawne to uniemożliwiły, grupa zaczęła więc funkcjonować jako Led Zeppelin. 

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Led Zeppelin i dalsza kariera Page'a

Grupa w składzie Jimmy Page, Robert Plant, John Bonham i John Paul Jones, osiągnęła ogromny sukces komercyjny i krytyczny na całym świecie. Obecnie zespół uważa się za pioniera brzmienia hard rockowego, na co bardzo duży wpływ miała gra Page'a i jego innowacyjne techniki produkcji. Muzyk zwrócił uwagę świata swoją niesamowitą techniką gry na gitarze, nowościami, chociażby w postaci korzystania ze smyczka. Grupa wydała osiem albumów studyjnych i istniała w latach 1968-1980, działalność zakończyła wraz ze śmiercią perkusisty. 

Po rozpadzie Led Zeppelin Page ponownie skupił się na pracy jako muzyk sesyjny, sporo występował na żywo, w 1988 roku zaś wydał swój pierwszy solowy album, czyli Outrider. Na początku lat 90. artysta połączył siły z Davidem Coverdalem, a efektem tego został wspólny album. W połowie lat 90. ponownie doszło do rozpoczęcia współpracy między gitarzystą, a Robertem Plantem - w 1998 roku muzycy wydali swój jedyny wspólny album, Walking into Clarksdale, który osiągnął bardzo duży sukces krytyczny i komercyjny. Obecnie artysta zajmuje się przede wszystkim archiwum Led Zeppelin, dzięki czemu fani grupy rokrocznie otrzymują liczne, bardzo ekskluzywne, wydania specjalne dyskografii formacji.

Jimmy Page - 5 najsłynniejszych solówek muzyka

Jimmy Page uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów w historii. W 2015 roku magazyn "Rolling Stone" umieścił go na trzecim miejscu swojej listy najlepszych gitarzystów wszech czasów, pozycję tę Page utrzymał także w zaktualizowanej wersji rankingu z 2023 roku. Muzyk ma na swoim koncie wiele kultowych kompozycji - jakie jego solówki można zaliczyć do grona tych najlepszych? Sprawdź w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej znajdziesz ciekawostki o kultowym "Led Zeppelin IV":