Jej spojrzenie przewierca duszę na wylot. Najgorsze okładki świata #11

i

Autor: YouTube

Jej spojrzenie przewierca duszę na wylot. Najgorsze okładki świata #11

2022-10-11 13:01

Przerażająca, prawda? Nie wiemy jak to się stało, że na okładkę płyty uwielbianej w USA wokalistki ktoś dopuścił tak krzywdzące zdjęcie. Z drugiej jednak strony, jest tak przerażające, że dzięki niemu wiele kolejnych pokoleń, nawet przypadkiem, może odkryć muzykę Kitty Kallen. Kto kryje się za psychotycznym spojrzeniem?

Tytuł płyty „Little things that mean a lot” to jednocześnie tytuł piosenki, która okazała się największym przebojem, jaki Kitty wykonywała. Nagrany w 1954 roku wspiął się na pierwsze miejsce listy Billboardu i został okrzyknięty najlepszym utworem roku. To właśnie jej wykonanie zapewniło mu nieśmiertelność.

Måneskin dla Eska Rock!

Kitty Kallen nazywana była królową big bandów. Jej kariera przypadła na lata czterdzieste i pięćdziesiąte XX wieku, czas świetności Hollywood, amerykańskiego gospodarczego prosperity, prawdziwego wysypu urodzeń (to właśnie wtedy pojawili się „baby boomers”, do których nawiązuje popularne „ok, boomer”). Czas, który do dziś w filmach i książkach amerykańskich wspominany jest jako najpiękniejszy i najbardziej beztroski. Oczywiście, o ile wspominają to osoby z białych i dobrze zarabiających w tamtym okresie rodzin. Jednak oddając cesarzowi co cesarskie, rzeczywiście obiektywnie gospodarka USA po II wojnie światowej była w prawdziwym rozkwicie.

Wychowana wśród sześciorga rodzeństwa późniejsza gwiazda estrady przyszła na świat w Filadelfii. Jej rodzice byli ubogimi żydowskimi imigrantami z Rosji. Jako małe dziecko wzięła udział w konkursie śpiewu i wygrała go. W nagrodę otrzymała aparat fotograficzny, a gdy przyniosła go do domu dostała karę od ojca. Był on przekonany, że dziecko musiało go komuś ukraść. Zmienił zdanie, gdy nagle w domu pojawili się sąsiedzi by pogratulować córce wspaniałego występu. Już w wieku 15 lat śpiewała z towarzyszeniem jazzowych big bandów. Jej kariera trwała do 1965, gdy problemy zdrowotne zmusiły ją do zejścia ze sceny.

Wbrew temu, co pokazuje niesprawiedliwa okładka, Kitty była bardzo atrakcyjną kobietą, a jej uroku dopełniał ciepły głos. Warto wspomnieć, że miała także bardzo piękną kartę w obronie praw amerykańskich artystek i artystów, które wytwórnie bardzo często zwyczajnie wykorzystywały i zostawiały z niczym. Mając ponad 80 lat, w 2008 dołączyła do pozwu zbiorowego przeciwko największemu wydawcy w USA – Universal Music Group. Jej sojusznikami były takie sławy jak Patti Page, Tony Martin, Dick Hyman, Richard Hayman oraz spadkobiercy nieżyjących już wtedy Count Basie, Benny’ego Goodmana, Sary Vaughan, Woody’ego Herman, Lesa Browna, braci Mills, Jerry’ego Murada, Frankiego Laine oraz wybitnej artystki gospel, Siostry Rosetty Tharpe.

Serdecznie polecamy przemóc strach przed okropnym zdjęciem kobiety, która wygląda jakby co najmniej miała nam wpić gwoździe pod paznokcie jeśli nie zjemy przygotowanej przez nią owsianki i posłuchać Kitty Kallen. W dzisiejszych czasach mogłaby być przywoływana jako silna, niezależna artystka, która w zdominowanym przez mężczyzn i ich układ świecie amerykańskiej rozrywki wykuła własną legendę.