Jeff Beck - 5 najlepszych gościnnych występów artysty. Był legendą gitary

2024-01-10 8:58

10 stycznia 2023 roku świat obiegła informacja o śmierci Jeffa Becka. Legendarny gitarzysta odszedł w spokoju, w otoczeniu bliskich, miał 78 lat. Muzyk uznawany jest za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów, wielokrotnie podejmował się on współprac z innymi artystami. Sprawdźcie efekty tych najlepszych.

10 stycznia 2023 roku świat muzyki doznał niewyobrażalnej straty - w wieku 78 lat zmarł legendarny gitarzysta Jeff Beck. Wiadomość została podana do opinii publicznej przez przedstawicieli muzyka. Z opublikowanego oświadczenia wynika, że Beck zmarł w wyniku krótkiej choroby - artysta nagle zachorował na zapalenie opon mózgowych. Natychmiast po pojawieniu się tej informacji, świat rocka zaczął żegnać wpływowego gitarzystę - swoje wspomnienia, związane z osobą Jeffa Becka opisali m.in. Ozzy Osbourne, Mick Jagger, Jimmy Page, Rod Stewart, Tony Iommi, David Gilmour i wielu innych. 

Tina Turner - najsłynniejsze utwory Królowej rock and rolla!

Jeff Beck - kariera

Jeff Beck urodził się 24 czerwca 1944 roku w Wallington. Muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat - jak dziesięciolatek śpiewał w chórze kościelnym, jeszcze wcześniej, jako sześciolatek, po raz pierwszy usłyszał w radio grę Lesa Paula, który stal się dla niego inspiracją. Grać zaczął jako nastolatek, mniej więcej w tym samym czasie poznał Jimmy'ego Page'a. Karierę rozpoczął na początku lat 60., kiedy to zaczął grać w swoich pierwszych zespołach, przełomowy okazał się być rok 1965, kiedy to zastąpił on Erica Claptona w składzie The Yardbirds. Beck był członkiem grupy przez dwadzieścia miesięcy i nagrał z nią jeden album, Roger the Engineer, zwolniono go za zbyt dużą ilość nieobecności na koncertach i wybuchowy temperament. Beck zdążył uzyskać uznanie w branży - muzycy Pink Floyd chcieli zaproponować mu dołączenie do grupy po odejściu Syda Barretta, po śmierci Briana Jonesa otrzymał on propozycję zostania członkiem The Rolling Stones. Pod koniec lat 60. muzyk uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznał złamania czaszki. Po okresie rekonwalescencji muzyk założył grupę The Jeff Beck Group, której pierwszy album, Rough and Ready, ukazał się w 1971 roku. Już rok później gitarzysta został członkiem supergrupy Beck, Bogert & Appice, a po jej opuszczeniu nagrał dwa albumy solowe - Blow by Blow Wired, które spotkały się z ogromnym uznaniem odbiorców i krytyków. W latach 80. muzyk kontynuował karierę solową, intensywnie koncertował i współpracował z innymi artystami, a proces ten kontynuował w następnej dekadzie. Przez lata kariery Jeff Beck zapracował na miano jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych gitarzystów wszech czasów. 

Jeff Beck - 5 najlepszych gościnnych występów gitarzysty. Był prawdziwą legendą

Jeff Beck współpracował z całym gronem artystów, m.in. Kate Bush, Chrissie Hynde, Rogerem Taylorem, Steviem Wonderem, Morrissey'em, ZZ Top czy Duffem McKaganem, Jakie gościnne występy można zaliczyć do grona tych najlepszych? Sprawdź w galerii na samej górze!