zestawienia

Jason Newsted - oto najlepsze numery Metalliki, w których nagraniach wziął udział basista. Klasyki thrash metalu?

2024-05-02 14:45

Jason Newsted dołączył do Metalliki tuż po najtragiczniejszym wydarzeniu w całej jej historii. Muzyk podjął się zadania zastąpienia zmarłego w 1986 roku Cliffa Burtona. Pierwszy album, nagrany z jego udziałem, to kultowy już dziś "...And Justice for All". Newsted był basistą legendy thrash metalu w latach 1986-2001. Jakie są najlepsze numery Metalliki, nagrane z jego udziałem?

Jason Newsted urodził się 4 marca 1964 roku, od najmłodszych lat poświęcał się opiece nad zwierzętami. Muzyka była obecna w jego życiu tak naprawdę od zawsze - jego matka udzielała gry na pianinie, brat grał na trąbce. To właśnie dzięki słuchaniu kolekcji jego płyt, Jason sam zainteresował się muzyką i już w wieku 9 lat zaczął grać na gitarze. Pięć lat później zdecydował się zamienić ją na bas, a jego idolami w tym okresie, jak i w w całym późniejszym życiu, byli Gene Simmons z Kiss, Lemmy Kilmister, Steve Harris z Iron Maiden, Geezer Butler z Black Sabbath czy Geddy Lee z Rush. Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 80., jako członek grupy Flotsam and Jetsam.  

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Jason Newsted w Metallice

Jason dołączył do Metalliki w 1986 roku, zastępując tragicznie zmarłego basistę Cliffa Butona. Pierwszy występ z grupą muzyk dał 8 listopada 1986 roku, zadebiutował zaś na EP-ce The $5.98 E.P. – Garage Days Re-Revisited, która ukazała się w sierpniu 1987 roku. Już rok później swoją premierę miał pierwszy długogrający album z udziałem Newsteda, czyli ... And Justice for All. Basista był członkiem zespołu przez piętnaście lat i brał udział w nagraniach łącznie pięciu płyt studyjnych, w tym kultowego "Czarnego Albumu". Basista opuścił grupę w atmosferze skandalu - Jason popadł w konflikt z pozostałymi członkami zespołu, gdyż Ci nie chcieli wyrazić zgody na jego udział w projekcie pobocznym, czyli kapeli Echobrain. Po latach relacje poprawiły się, a basista kilka razy pojawił się na scenie obok Jamesa, Kirka, Larsa i Roberta. Newsteda uznaje się za autora trzech utworów Metalliki, w tym kultowego My Friend of Misery. 

Po odejściu z zespołu, Jason skupił się na działalności w Echobrain (grupa zakończyła działalność w 2005 roku). W trakcie kariery solowej koncertował także z Ozzym Osbournem, był basistą Voivod, członkiem WhoCares, a także założył własny zespół.

5 utworów Metalliki, w nagraniach których brał udział Jason Newsted

Które utwory można zaliczyć do grona tych najlepszych, w nagraniach których wziął udział Jason? Sprawdź naszą galerię na samej górze!

Poniżej za to znajdziesz ciekawostki o kultowym "Czarnym Albumie":