jak dziś rockuje?

Hole - 5 ciekawostek o albumie “Live Through This” na 30-lecie | Jak dziś rockuje?

2024-04-11 14:03

Choć drugi album zespołu Hole zmienił wszystko w jego karierze, to moment premiery albumu i czas jego promocji przypadły na okres zupełnie tragiczny. Płyta "Live Through This" ukazała się 12 kwietnia 1994 roku - dokładnie tydzień po samobójczej śmierci Kurta Cobaina - męża liderki formacji, Courtney Love...

Jedno o Courtney Love można powiedzieć na pewno - uparta, pewna siebie i swojego talentu potrafiła postawić na swoim. To dzięki jej podejściu w kwietniu 1990 roku ukazał się debiutancki singiel Hole, Retard Girl, a Love osobiście chodziła po stacjach radiowych, nalegając, by te go grały. Namówić dało się m.in. KROQ-FM, przyczyniając się do zwrócenia uwagi na grupę, co umożliwiło jej podpisanie kontraktu z wytwórnią Caroline Records, nakładem której ukazał się debiutancki album grupy. Wyprodukowany m.in. przez Kim Gordon z Sonic Youth, brudny, nieokrzesany, niedopracowany, nieco naiwny, był jednak wykładem na temat pozycji kobiet na rynku muzycznym, szczególnie tym, zorientowanym na ciężkie brzmienia. Płyta spotkała się ze sporym zainteresowaniem, umieszczono ją później w podsumowaniach najlepszych albumów z 1991 roku. Wszystko to sprawiło, że Hole zaczęły interesować się duże wytwórnie.

Na kolejne wydawnictwo grupy przyszło światu poczekać trzy lata. Nic dziwnego - Love poznała i poderwała lidera najgorętszej kapeli tamtego okresu - Kurta Cobaina. Para wzięła ślub w lutym 1992 roku, a w sierpniu na świat przyszła córka pary, Frances Bean Cobain. Jeszcze przed tym zdarzeniem małżeństwo znalazło się na świeczniku, a magazyn "Vanity Fair" napisał artykuł, który okazał się być dla Courtney i Kurta szczególnie problematyczny. Wynikało z niego, że Love w trakcie ciąży zażywała heroinę - całą sprawą zainteresowała się opieka społeczna, która nawet odebrała małą Frances Bean młodym rodzicom natychmiast po porodzie. Opiekę nad małą udało się odzyskać, jednak wyraźnie widać - działo się tyle, że nie wiadomo, gdzie miała się pojawić chwila na nagranie i wydanie albumu.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

"Live Through This" - nagranie

Pierwsze prace miały jednak miejsce już w połowie 1992 roku, gdy Courtney była w ciąży, co nie przeszkadzało jej pisać z Ericem Erlandsonem, a jeszcze wcześniej, w lutym, zespół podpisał kontrakt z DGC Records. Bardzo wczesne nagrania nastąpiły w listopadzie tego roku w Word of Mouth Recording w Seattle pod okiem producenta Jacka Endino, żadne efekty tych sesji nie znalazły się jednak na wydanym w 1994 roku albumie, a stworzony wtedy utwór Beautiful Son ukazał się wiosną 1993 roku jako pojedynczy singiel, na okładce którego znalazło się zdjęcie 7-letniego Kurta. W kolejnych miesiącach Love i Patty Schemel nagrały kilka dem, wykorzystywały nawet wolny czas w studiu, gdzie Nirvana pracowała nad In Utero. Mniej więcej w tym czasie do składu Hole dołączyła basistka Kristen Pfaff.

Uznaje się, że prawidłowe sesje nagraniowe do Live Through This rozpoczęły się na początku października 1993 roku, a na miejsce prac wybrano Triclops Sound Studios w Marietta w stanie Georgia. Zespół rozpoczął dość łagodnie, skupiając się najpierw na warstwie muzycznej, pewną odskocznią dla grupy była wizyta na miejscu Kurta, który zgodził się zaśpiewać w chórkach, nie chciał jednak dokładać od siebie nic więcej, by nie burzyć całej wizji artystycznej swojej żony. Ta skupiała się na pisaniu tekstów, brzmią szczególnie - są niezwykle osobiste, odnoszą się do związku z Cobainem, ciąży, odebrania córki, depresji poporodowej, nie zabrakło w nich również odniesień do literatury i kina. Prace nad krążkiem trwały do końca miesiąca, przebiegały dość sprawnie, jednak to w ich trakcie w zespole na dobre pojawiły się ciężkie narkotyki.

Wydanie "Live Through This"

Drugi album studyjny Hole został zatytułowany Live Throgh This i ukazał się chyba w najgorszym z możliwych momentów - 12 kwietnia 1994 roku, a więc dokładnie tydzień po samobójczej śmierci Kurta Cobaina i cztery dni po tym, jak odnaleziono jego zwłoki. Courtney nie miała wtedy zupełnie przestrzeni na promocję wydawnictwa, które jednak obroniło się samo i spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i dużym zainteresowaniem słuchaczy. Formacja zamierzała promować płytę na letniej trasie, jej rozpoczęcie opóźniła jednak kolejna tragedia - 16 czerwca 1994 roku w wyniku przedawkowania heroiny zmarła Pfaff - tak jak Kurt, miała 27 lat. Seria pokazów wystartowała pod koniec sierpnia, w składzie była już wtedy nowa basistka, Melissa Auf der Maur. Koncerty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem - tłumy przychodziły na pokazy, by oglądać nieobliczalną Love, która w muzyce, występach - i niestety używkach - próbowała szukać ukojenia dla bólu po stratach z ostatnich miesięcy...

Ciekawostki o kultowej płycie Hole

Jakie ciekawostki skrywa Live Through This? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej za to sprawdź fakty o krążku "Celebrity Skin"!