Eminem, Steve Miller

i

Autor: Rex Features/East News, Wikimedia Commons/Tim Brown

Muzyka

Eminem wykorzystał sampel z utworu Steve Miller Band. Jak na to zareagował lider tego zespołu?

W najnowszym utworze Eminema wsamplowano fragment przeboju "Abracadabra” zespołu Steve Miller Band. Lider tej grupy postanowił się do tego odnieść. Muzyk opublikował długi post w mediach społecznościowych.

Steve Miller zareagował na nowy utwór Eminema

Eminem, jeden z najpopularniejszych raperów w historii muzyki, powrócił właśnie z nowym singlem. Utwór "Houdini", który miał swoją oficjalną premierę 31 maja, zapowiada kolejny studyjny krążek zatytułowany "The Death of Slim Shady (Coup de Grâce)" (ma się on ukazać na rynku jeszcze w tym roku!). 

Należy także nadmienić, że we wspomnianym utworze wykorzystano fragment przeboju "Abracadabra" z repertuaru zespołu Steve Miller Band. Jak na pomysł wsamplowania piosenki z 1982 roku przez Eminema zareagował sam Steve Miller, lider grupy? 

Muzycy zdemolowali garderobę. Kulisy pracy w Progresji! | Tak trzeba żyć #52 Eska Rock

– Istnieje długi łańcuch historii, poezji, tekstów i korzeni muzycznych, które przecinały kultury i pokolenia, inspirując cały świat od setek lat, a we wszystkich tych liniach myślenia, muzyce i rytmie są wyjątkowi artyści, którzy to wszystko uwzględniają i tworzą nowe, oryginalne pomysły na podstawie własnych uczuć i doświadczeń. Jesteś jednym z tych ponadczasowych pomysłodawców budujących coś nowego na długiej, muzycznej spuściźnie oryginalnych artystów – napisał Miller w długim poście udostępnionym na Instagramie. 

W dalszej części muzyk wymienił wiele nazwisk, które należą do grona ponadczasowych twórców. Na liście Steve'a Millera, oprócz Eminema, znaleźli się także m.in. Les Paul, The Beatles, Chuck Berry czy Miles Davis.

W dalszej części postu opublikowanego w mediach społecznościowych napisał także: – Zawsze starałem się doceniać, honorować i szanować najważniejsze osoby, które miały wpływ na moje życie, a także zawsze doceniałem, honorowałem tantiemy i dzieliłem się wiedzą na temat ich pracy poprzez moją własną pracę. Nie wiedziałem, że tak będzie, kiedy jako dziecko próbowałem zarabiać na życie grając muzykę i nagrywając płyty. Wiedziałem tylko, że muszę szanować sztukę, która była przede mną i walczyć o nią będąc wśród wszystkich oszustów i złodziei. Niewielu artystów poświęca swój czas lub wysiłek, aby pokazać siebie i jednocześnie docenić oraz szanować swoje inspiracje. Marshall Mathers, jesteś wyjątkiem i znajdujesz się na mojej krótkiej liście osób szanujących sztukę. Cieszę się, że mogłem zostać włączony do twojego procesu, kiedy wciąż śpiewam i gram muzykę, którą kocham. Czuje się zaszczycony.

Dodajmy na sam koniec, że kompozycja "Abracadabra" spędziła dwa tygodnie na szczycie listy Billboard Hot 100. Kompozycja ta promowała tak samo zatytułowany album zespołu, który na rynku ukazał się w czerwcu 1982 roku.

Na przestrzeni lat muzykę Millera w swoich utworach wsampolowało wielu artystów, w tym ci związani z hip-hopem (m.in. Nas czy Ice Cube).  

Rockowa odsłona Pragi. Oto muzyczne miejsca, które warto zobaczyć w stolicy Czech: