galeria

Elvis Presley - najsłynniejsze kompozycje "Króla rock and rolla". Dzięki nim stał się legendą!

2024-03-23 9:33

Elvis Presley - ikona popkultury, jedna z najważniejszych postaci XX wieku, legenda muzyki i aktor, nazywany “Królem Rock and Rolla’. Jego persona i twórczość miały ogromny wpływ na wejście rock and rolla do mainstreamu i rozwój kultury popularnej jako takiej. Choć mija ponad 45 lat od jego śmierci, to dziedzictwo Presleya jest wciąż żywe, o czym świadczy chociażby ogromna popularność jego filmowej biografii. Muzyka “Króla Rock and Rolla” zdaje się być ponadczasowa - zasłuchują się w niej coraz to nowe pokolenia melomanów. Jakie są najpopularniejsze kompozycje Elvisa Presleya? Sprawdź naszą galerię!

Elvis Presley urodził się 8 stycznia 1935 roku w Tupelo w stanie Mississippi, jednak w wieku 13 lat przeniósł się z całą rodziną do Memphis. To właśnie tam, w 1954 roku, rozpoczęła się jego kariera muzyczna. Presley występował, śpiewając i grając na gitarze akustycznej, a jego brzmienie, łączące w sobie dźwięki country R&B, bluesa i funky, określa się obecne jako rockabilly, za pioniera którego Elvis jest obecnie uważany. Muzyk bardzo szybko ściągnął na siebie uwagę publiczności, a to za sprawą energetycznych i dość prowokujących (jak na tamte czasy) występów na żywo. Już w 1956 roku, za sprawą singla Heartbreak Hotel, artysta rozpoczął podbój amerykańskiego rynku muzycznego. Ogromny sukces sprawił, że Elvis Presley stał się wiodącą postacią muzyki rock and rollowej, przypisuje mu się także promowanie marginalizowanego przez stacje radiowe brzmienia społeczności Afroamerykanów co, w połączeniu z jego imagem i budzącymi kontrowersje występami doprowadziło do postrzegania go jako zagrożenie dla moralności białej, amerykańskiej młodzieży.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

Elvis Presley - prawdziwa ikona popkultury

Elvis Presley zmarł 16 sierpnia 1977 roku w wieku zaledwie 42 lat, a jego śmierć wstrząsnęła całym światem - do dziś wielu fanów artysty twierdzi, że ten nadal żyje, a cała sytuacja została sfingowana. Zarówno w ciągu swojej kariery, jak i po śmierci, Elvis Presley sprzedał ponad 400 milionów płyt, co czyni go najlepiej sprzedającym się artystą solowym wszech czasów. Muzyk zdobył trzy nagrody Grammy, został wprowadzony do słynnej Rock & Roll Hall of Fame, uznawany jest za artystę, posiadającego najwięcej złotych i platynowych albumów, który umieścił najwięcej albumów w historii na liście Billboard 200. Nie mniejszą popularnością “Król” cieszył się w Wielkiej Brytanii, gdzie uznawany jest za artystę numer jeden na tamtejszych listach przebojów. Wpływ Elvisa na historię muzyki i jego dziedzictwo są niezaprzeczalne - Presley bardzo przyczynił się do rozwoju popkultury, spopularyzował na cały świat brzmienie rockabilly, inspiracje którym słychać także we współczesnej muzyce. Elvis uważany jest także za wcielenie koncepcji American Dream i choć jego życie, kariera, a nawet śmierć od zawsze były przedmiotem kontrowersji, to legenda “Króla Rock and Rolla” jest wciąż żywa, o czym świadczy chociażby popularność biografii muzyka, gdzie w główną rolę wcielił się aktor Austin Butler.

Elvis Presley - najpopularniejsze utwory “Króla Rock and Rolla”

Elvis Presley ma na swoim koncie wiele kompozycji, które na zawsze zapisały się w historii muzyki i dziś mają status nieśmiertelnych. Jakie są najpopularniejsze utwory “Króla Rock and Rolla”? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Poniżej zagłosuj w naszej sondzie: Lubisz muzykę Elvisa Presleya?

Sonda
Lubisz muzykę Elvisa Presleya?