60 lat temu zespół The Rolling Stones zagrał swój pierwszy koncert! Setlista mocno zaskakuje!

i

Autor: TopFotoTopFoto/mediadrumworld.co/Media Drum/East News Ciekawostki na temat pierwszego występu legendarnej grupy

z historii rocka

Dzień, w którym zespół The Rolling Stones zagrał swój pierwszy koncert. Moment, który zmienił historię muzyki

2024-04-05 12:41

W 2022 roku minęło dokładnie sześćdziesiąt lat od powstania zespołu The Rolling Stones. Grupa od lat uchodzi za jedną z najpopularniejszych i najważniejszych w historii rocka, określana jest jako pionierska dla brzmienia, które z czasem zostało określone jako hard rock. Jak wyglądały początki Stonesów? Co się działo podczas ich pierwszego koncertu? Czy już wtedy w setliście pojawił się jakiś autorski utwór grupy? Sprawdź ciekawostki na temat tego występu!

Historia relacji Micka Jaggera i Keitha Richardsa sięga do roku 1950 - przyszli muzycy poznali się mając raptem po siedem lat, jednak już cztery lata później ich drogi się rozeszły. Nie przeszkodziło to jednak Jaggerowi połączyć siły z innym, uznanym obecnie artystą - Dickiem Taylorem. Stworzyli oni razem garażowy zespół, grający głównie materiał Muddy'ego Watersa, Chucka Berry'ego, Little Richarda, Howlin' Wolfa i Bo Diddleya. Trwało to bez większych sukcesów dłuższy czas, aż do momentu, gdy w 1961 roku znów przecięły się drogi Jaggera i Richardsa.

The Rolling Stones - 5 ciekawostek o albumie “Goats Head Soup” | Jak dziś rockuje?

Początki The Rolling Stonesów

Keith od razu zainteresował się działalnością kolegów i postanowił do nich dołączyć - tak powstała grupa Blues Boys, która zaczęła regularnie odwiedzać Ealing Jazz Club. W klubie tym grał zespół Blues Incorporated, w którym gitarzystą był Brian Jones, a perkusistą Charlie Watts - Panowie zaczęli razem jammować. Z czasem Jagger, Taylor i Richard opuścili swoje zespoły, by połączyć siły z Jonesem i Ianem Stewartem w ramach własnej formacji - ta zaś przyjęła nazwę The Rolling Stones, początkowo zapisywaną przez media jako The Rollin’ Stones.

Dzień, w którym odbył się pierwszy koncert The Rolling Stones

Właśnie tak grupa zapowiedziana została przed swoim pierwszym koncertem, a ten miał miejsce dokładnie 12 lipca 1962 roku. Tego dnia zespół wystąpili w londyńskim Marquee Jazz Club w składzie Mick Jagger (wokal), Brian Jones, Keith Richards (gitary), Dick Taylor (bas), Ian Stewart (klawisze) i Tony Chapman (perkusja). W tamtym okresie czasu The Rolling Stones nie mieli jeszcze autorskich utworów na koncie, dlatego też na setlistę pierwszego koncertu złożyły się wyłącznie utwory innych wykonawców. Choć oficjalna lista nie jest dokładnie znana, a Panowie po prostu jej nie pamiętają, to uznaje się, że tego dnia uczestnicy występu mogli usłyszeć covery m.in. Jimmy'ego Reeda, Roberta Johnsona, Elmore'a Jamesa, Chucka Berry'ego i Fats Domino, takie jak Kansas City, Confessin' The Blues, Bright Lights Big City, Back in the USA, Down The Road A Piece, (I Believe I'll), Dust My Broom. Grupa wystąpiła w sumie z dwudziestoma piosenkami. Niestety, z pierwszego w historii koncertu The Rolling Stones nie zachowały się żadne zdjęcia, ani nagrania. Niewiele pamiętają też sami występujący - w wywiadzie udzielonym w 2012 roku magazynowi “Rolling Stone” Mick Jagger powiedział, że nie jest w stanie powiedzieć, czy Charlie Watts był wtedy z nimi i kiedy dokładnie zagrał swój pierwszy koncert jako perkusista The Rolling Stones. Jak widać nie jest to konieczne, jak dalej wszystko się potoczyło, jest już historią.

W galerii poniżej sprawdź 10 najlepszych duetów Micka Jaggera!