Nickelback

i

Autor: GEOFF ROBINS/AFP/East News

Wiadomości

Dlaczego zespół Nickelback jest tak znienawidzony? Te wykresy wszystko wyjaśniają

Nie da się ukryć, że Nickelback to jedna z najczęściej hejtowanych rockowych grup. Dlaczego tak się dzieje? Na stronie "Stat Significant" pojawił się artykuł, w którym pewien autor postanowił zebrać wszystkie dane i wysnuł w tym temacie cztery hipotezy.

Dlaczego zespół Nickelback jest tak znienawidzony?

Kanadyjska formacja Nickelback, która powstała w 1995 roku, odniosła spory sukces komercyjny (wylansowała wiele hitów, sprzedała ponad 50 milionów płyt), ale... od lat jest obiektem żartów. Do zespołu, znanego chociażby z wielkiego przeboju "How You Remind Me", przykleiła się łatka "najbardziej znienawidzonej grupy na świecie". Wystarczy wspomnieć, że czytelnicy magazynu "Rolling Stone" kilka lat temu uznali Nickelback drugim najgorszym zespołem lat 90. (wyżej znalazł się tylko Creed).

Dlaczego tak się stało? Postanowiono to sprawdzić. Na stronie internetowej "Stat Significant" pojawił się pogłębiony artykuł na ten temat. 

Oto ranking 10 najlepszych zespołów rockowych. Czołówka może zaskoczyć!

Daniel Parris, autor artykułu, przyjrzał się dogłębnie złej prasie kanadyjskiej formacji. I wysnuł, w związku z tym, cztery hipotezy. 

Pierwsza z nich głosi, że muzyka zespołu jest zbyt często grana, jak na zespół, który nie może pochwalić się zbytnim uznaniem ze strony krytyków. Z poniższego wykresu wynika, że sukces komercyjny, jeśli chodzi o sprzedaż płyt, nie poszedł bowiem w parze z dobrą prasą. 

Wykres

i

Autor: Stat Significant

Słowo klucz, jeśli chodzi o drugą hipotezę, brzmi: powtarzalność. W przeszłości pewien dziennikarz z Nowej Zelandii, który przesłuchał całą dyskografię zespołu, przyznał, że muzycy stworzyli "trzy piosenki pod 89 różnymi tytułami". Z drugiej strony: w historii muzyki nie brakuje przecież wykonawców, którzy wypracowali swoje charakterystyczne brzmienie i się go trzymają przez całą karierę.

Wykres

i

Autor: Stat Significant

Przejdźmy dalej. W trzeciej hipotezie możemy przeczytać, że czynniki społeczno-polityczne mogą przyczyniać się do nienawiści wobec twórczości Nickelback. Autor artykułu sprawdził, że muzyka zespołu bardziej trafia do amerykańskich słuchaczy o bardziej prawicowej orientacji. Nickelback jest jednak zaliczany do nurtu postgrunge'owego, który większym uznaniem cieszy się wśród... liberałów. 

No i przyszła kolej na ostatnią, czwartą hipotezę. Brzmi ona następująco: "Nickelback jest ofiarą pechowego rozgłosu". Daniel Parris wskazał, że tu kluczową rolę mógł odegrać program rozrywkowy "Tough Crowd With Colin Quinn" emitowany na kanale Comedy Central. W jednym z odcinków, który został wyemitowany w 2002 roku, komik Brian Posehn stwierdził: "Nikt nie wspomina o badaniach, które pokazują, że zła muzyka wywołuje u ludzi agresję. Na przykład Nickelback sprawia, że ​​mam ochotę zabić Nickelback". 

Wspomniany artykuł Daniela Parrisa, wraz ze wszystkimi wnioskami, można znaleźć w tym miejscu

Grupa Nickelback ma na swoim koncie 10 studyjnych albumów. Dyskografię Kanadyjczyków zamyka, na ten moment, "Get Rollin'" z 2022 roku. 

Najpopularniejsze rockowe albumy na Spotify. Oto TOP10: