Robert Plant o tym, dlaczego zezwolił na użycie klasycznego numeru Led Zeppelin w Szkole rocka: Podobało mi się to

i

Autor: AKPA Skąd numer Led Zeppelin w "Szkole rocka"?

wypowiedzi muzyków

Dlaczego Robert Plant zgodził się na wykorzystanie słynnego utworu Led Zeppelin w "Szkole rocka"? Muzyk wyjaśnił

2024-06-10 15:16

"Szkoła rocka" to już, w niektórych kręgach, film kultowy. Historia niespełnionego rockmana, który przypadkiem obejmuje stanowisko nauczyciela muzyki w szkole i uczy swoich podopiecznych miłości do ciężkich brzmień, przypadła do gustu wielu osobom na świecie. Nie mały wpływ miał na to soundtrack, na którym pojawił się, m.in. kultowy numer Led Zeppelin.

Szkoła rocka to amerykańsko-niemiecka komedia muzyczna, która trafiła na ekrany kin w 2003 roku. Film, opowiadający historię niespełnionego rockmana, który przypadkowo obejmuje stanowisko nauczyciela muzyki w szkole podstawowej i postanowia zaszczepić w swoich uczniach miłość do ciężkich brzmień, zyskała bardzo duże rzesze fanów na całym świecie. W główną rolę w produkcji wcielił się Jack Black, z myślą o którym scenarzysta Mike White, napisał cały konspekt. Nie mały wpływ na popularność filmu miał jego soundtrack, który obfitował w największe rockowe przeboje wszech czasów. Nie mogło więc na nim zabraknąć Led Zeppelin, problem polegał jednak na tym, że Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones i spadkobiercy Johna Bonhama przez wiele lat nie chcieli wyrażać zgody na wykorzystywanie muzyki formacji w różnych produkcjach. Dlaczego więc w przypadku Szkoły Rocka zmienili zdanie? 

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Dlaczego wokalista zezwolił na użycie klasycznego numeru Led Zeppelin w "Szkole rocka"

Były wokalista Led Zeppelin został zapytany o ten fakt w wywiadzie dla "Vulture". Wiadomo, że aby uzyskać zgodę zespołu, twórcy postanowili odtworzyć ostatnią scenę z filmu, jednak z Blackiem błagającym członków grupy o zezwolenie na użycie w filmie klasyka Immigrant Song. Plant powiedział, że spodobał mu się zarówno pomysł nagrania, jak i ten, dotyczący nauki dzieci rockowego grania, dlatego, wraz z pozostałymi muzykami, uznał, że warto, aby ich muzyka pojawiła się w tym filmie. 

Ważne było, aby dać to dzieciom. Wysłać to w górę, w dół, po prostu podać dalej. Po prostu zrobić coś z tym, bo nie ma tu hierarchii. Myślę, że w przypadku "Szkoły Rocka" postąpiliśmy właściwie, żeby na chwilę wysadzić nasz mit w powietrze. Bo to wszystko mit. To nie ma znaczenia. Obejrzałem ten film i uważam, że jest zabawny - powiedział Plant w wywiadzie.

Rozwiąż quiz o Led Zeppelin:

Co wiesz o Led Zeppelin? Sprawdź się w quizie dla fanów legendarnego zespołu

Pytanie 1 z 10
W którym miesiącu grupa zagrała swój pierwszy koncert pod słynną nazwą?
Listen on Spreaker.