jak dziś rockuje?

Depeche Mode - oto TOP 5 ciekawostek o albumie “Violator” | Jak dziś rockuje?

2024-05-22 14:21

W karierze każdego zespołu przychodzi taki czas pojawienia się albumu, który zmienia dosłownie wszystko. Choć Depeche Mode mają na koncie wiele naprawdę kultowych krążków, to jednak właśnie "Violator" na zawsze zmienił historię grupy. To na tej płycie znalazły się jedne z najsłynniejszych utworów formacji.

W drugiej połowie lat 80. brzmienie Depeche Mode zaczęło się zmieniać. Już na wydanym w 1986 roku Black Celebration formacja pokazała swoją nieco bardziej klimatyczną i mroczniejszą stronę, a do tego nieoczywiste brzmienie. Śladem tym podążył zaprezentowany już rok później słynny krążek Music for the Masses, którego tytuł był prztyczkiem w nos dla wszystkich, którzy oczekiwali od grupy bardziej mainstreamowego brzmienia. Choć nie takie było założenie, wydawnictwo to spełniło w jakiś sposób ten wymóg, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaliczył najwyższą do tamtej pory pozycję Depeche Mode na liście przebojów.

Depeche Mode - przełomowe single zespołu / Eska Rock

"Violator" - nagranie i wydanie albumu

Wraz z wejściem w nową dekadę, zespół postanowił spróbować czegoś nowego. W dużej mierze miało się to tyczyć samego podejścia do procesu nagrań - te do tej pory miały postać: dema Martina Gore'a-spotkanie przedprodukcyjne-prace programistyczne-właściwe nagrania. Martin wciąż tworzył dema, dużo większą rolę w całym procesie zaczął jednak odgrywać Alan Wilder. Nie tylko od samego początku brał on aktywny udział w tworzeniu, ale też dokonywał zmian w demówkach, przygotowanych przez Gore'a, które same w sobie były znacznie mnie dopracowane, dawał mu uwagi czy sugerował zmiany. Jako pierwszy podczas sesji w Mediolanie, nagrany został utwór Personal Jesus. Został on wydany już w sierpniu 1989 roku, a więc na długo przed końcem procesu nagrań, i osiągnął ogromny sukces na całym świecie. Stało się jasne, w jakim kierunku zespół musi podążać. Prace trwały, a ich kolejnym efektem był singiel Enjoy the Silence - dziś już ikoniczny dla Depeche Mode.

Album został, znów przewrotnie, zatytułowany Violator i ukazał się na rynku 19 marca 1990 roku. Krytycy nie kryli zachwytów zmianami w brzmieniu zespołu, precyzją utworów, które trafiły na płytę. Wydawnictwo dotarło do 7. miejsca na amerykańskim Billboardzie i stało się pierwszym w karierze grupy, które sprzedało się na terenie tego kraju w milionach egzemplarzy. Już w maju 1990 roku formacja wyruszyła w światową trasę, promującą płytę - szacuje się, że w jej ramach Depeche Mode zagrali dla ponad miliona fanów. 

Ciekawostki o albumie "Violator"

Za legendarnym krążkiem kryje się sporo ciekawostek. Sprawdź je w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej sprawdź w quizie, co wiesz o zespole:

Depeche Mode - jak dobrze znasz angielską legendę muzyki? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Pod jaką nazwą początkowo działał zespół?
Listen on Spreaker.