David Gilmour z nowym projektem, opartym na... sztucznej inteligencji! Muzyk zaprosił do współpracy fanów

i

Autor: Dafydd Owen/Photoshot/REPORTER David Gilmour zaprosił fanów do nietypowego projektu z wykorzystaniem AI

David Gilmour z nowym projektem, opartym na... sztucznej inteligencji! Muzyk zaprosił do współpracy fanów

W 2010 roku David Gilmour, legenda zespołu Pink Floyd, połączył siły z angielskim duetem The Orb, tworzącym muzykę elektroniczną. Teraz, po 13 latach, artyści połączyli siły, by odświeżyć wydawnictwo. Jego nowa wersja ukazała się we wrześniu, a to nie koniec pomysłów muzyków na ten projekt! Tym razem do współpracy zostali zaproszeni fani!

David Gilmour rozpoczął działalność na własną rękę, poza tworzeniem w Pink Floyd, już pod koniec lat 70. Pierwszy solowy album artysty, zatytułowany po prostu imieniem i nazwiskiem, ukazał się w 1978 roku. Do tej pory gitarzysta wydał jeszcze trzy wydawnictwa: About a Face, On an Island i Rattle That Lock. W 2010 roku Gilmour zdecydował się na współpracę z angielskim duetem The Orb, tworzącym muzykę elektroniczną i z pogranicza techno. Grupa i muzyk stworzyli i wydali wspólnie album, zatytułowany Metallic Spheres, który osiągnął duży sukces krytyczny i komercyjny i który dziś jest już postrzegany w niektórych kręgach jako kultowy.

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

Nowa wersja - i kolejny na nią pomysł

We wrześniu tego roku, trzynaście lat po premierze oryginału, artyści ponownie połączyli siły, by odświeżyć i zremiksować płytę, dzięki czemu światło dzienne ujrzał projekt z dwiema sesjami ambientowych kompozycji. To jednak nie koniec planów wobec tego albumu!

The Orb i David Gilmour postanowili zwrócić się do fanów i zaprosić ich do szczególnego projektu. Artyści poprosili słuchaczy, by Ci stworzyli własne, graficzne wersje utworów z płyty, a do ich stworzenia... wykorzystali narzędzia sztucznej inteligencji! Nie jest to raczej zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że już przy miksowaniu nowego Metallic Spheres in Colour zespół i gitarzysta korzystali z AI. Muzycy zwracają uwagę na to, by w swoim projekcie korzystać z Vermillio i niejako tworzyć dzięki niej nowe wersje okładki płyty. Narzędzie to pozwala także tworzyć własne, personalizowane wersje kompozycji z tego wydawnictwa. Powstałe grafiki mają następnie zostać wyróżnione poprzez wykorzystanie ich w nowym, nadchodzącym teledysku.

Listen on Spreaker.