Dlaczego pojęcie guilty pleasure nie ma sensu? Josh Homme wyjaśnia

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER Josh Home z Queens of the Stone Age o pojęciu "quilty pleasure"

wypowiedzi muzyków

Czy pojęcie "guilty pleasures" ma sens? Josh Homme wyjaśnia

2024-05-16 8:44

Zespół Queens of the Stone Age ma dziś naprawdę świetną passę - nowy, bardzo dobrze przyjęty album, wciąż trwająca trasa koncertowa, która przyciąga tłumy, nominacje do branżowych nagród. Gdzieś tam w międzyczasie lider grupy, Josh Homme, znajduje jeszcze chwilę na dzielenie się ze światem swoimi uwagami na temat różnych zjawisk!

Pojęcie "guilty pleasures", choć często tłumaczy się na polski dość dokładnie, jako "grzeszna przyjemność", to zwrot ten nie jest zbyt często używany, w przeciwieństwie do anglojęzycznego oryginału. Stosuje się go na określenie muzyki, filmów, seriali, czasem też jedzenia czy sposobów spędzania wolnego czasu, które lubimy, a które są powszechnie uznawane za niezbyt dobre, czasem nawet wstydliwe. Choć wydaje się, że jest ono dość niewinne, a momentami nawet zabawne, to od jakiegoś czasu pojawia się sporo krytykujących je głosów.

Queens of the Stone Age - najlepsze numery rockowej formacji

Josh Homme o "guilty pleasures"

Swoją perspektywę przedstawił chociażby Josh Homme z Queens of the Stone Age. Muzyk również zdaje się nie jest fanem tego konkretnego pojęcia. W jednej z wypowiedzi Joshua otwarcie skrytykował je stwierdzając, że jest bardzo ograniczające i zupełnie niepotrzebnie może zawstydzać ludzi, ich pasje, zainteresowania. Sam artysta przyznał, że poproszony o wskazanie swojej własnej muzycznej "guilty pleasures" nie zrobiłby tego, gdyż, jak twierdzi, takowych w ogóle nie posiada, gdyż nie wstydzi się niczego, co lubi czy co sprawia mu przyjemność. Homme nie lubi ograniczać się w gatunkach i jest zdania, że interesowania się różnymi, niekiedy nawet zupełnie od siebie odmiennymi, nie powinno być dla nikogo czymś, na podstawie czego można by być ocenianym.

Nie mam "guilty pleasures", ponieważ nie czuje się z niczym źle. Kim jestem, żeby udawać, że nie lubię Britney Spears i "Toxic". No kim? Głupcem? - powiedział Joshua.

Oto fakty o albumie "Songs for the Deaf" QOTSA: