Metallica

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Anton Corbijn

wypowiedzi muzyków

Co związanego z Metalliką najbardziej irytuje Kirka Hammetta? “To mi się nie podoba”

2024-06-18 12:46

Kirk Hammett jest członkiem Metalliki już od ponad czterdziestu lat i dziś stał się już nierozerwalną częścią formacji. Przez tyle lat mogą się pojawić rzeczy, które w byciu w danej grupie będą człowieka cieszyć, ale też i takie, które będą irytować. A co takiego dotyczącego Metalliki najbardziej denerwuje gitarzystę?

Choć swoje pierwsze kroki na rynku Metallica zaczęła stawiać z Davem Mustainem w roli gitarzysty prowadzącego, to już w 1983 roku zdecydowano się pozbyć sprawiającego coraz większe kłopoty, mającego problemy z alkoholem i kontrolą agresji muzyka. Ten zdecydował się pójść własną ścieżką i dość szybko powołał do życia formację, którą dziś obok Metalliki zalicza się do grona tzw. "Wielkiej Czwórki thrash metalu" - Megadeth.

Nowym gitarzystą Metalliki niemal natychmiast został Kirk Hammett. Muzyk zagrał już na debiutanckim Kill 'Em All i pojawia się na wszystkich wydanych dotąd płytach studyjnych formacji. W ubiegłym roku minęło dokładnie czterdzieści lat od dnia, kiedy Kirk dołączył do legendy thrashu i choć dziś ciężko sobie Metallikę bez niego wyobrazić, to okazuje się, że gitarzysta wcale nie patrzy na grupę bezkrytycznie.

Metallica - 5 ciekawostek o albumie "Master of Puppets" | Jak dziś rockuje?

Metallica może irytować?

Muzyk był ostatnio gościem oficjalnego podcastu Metalliki. To właśnie w ramach "The Metallica Report" gitarzysta powiedział, że jest naprawdę podekscytowany tym, że formacja znowu wróciła na trasę i nie może doczekać się na kolejne spotkania z fanami i fankami z różnych części świata. Co ciekawe, Hammett jest zdania, że Metallica koncertuje zdecydowanie zbyt mało! To właśnie ten aspekt najbardziej irytuje Kirka, gdyż, jak jak mówi, uwielbia być w trasie, a nie uważa, aby było tego wystarczająco dużo w jego obecnym życiu.

Muzyk powiedział też, że zdecydowanie jest za tym, by tworzyć i nagrywać jak najwięcej, a kolejno z tym materiałem rozpoczynać kolejne serie występów - Lars Ulrich, James Hetfileld i Robert Trujillo mają takie same zdanie?

Jestem po prostu szczęśliwy, że mogę tu być i nieść ludziom muzykę [...]. I cieszę się, że Metallica jest działającym, koncertującym zespołem, bo czasami brakuje mi tego uczucia, bo nie sądzę, że koncertujemy wystarczająco dużo. Ale tak właśnie jest. Więc co mogę z tego wyciągnąć, zawsze jestem za tym. To jest po prostu coś w stylu: "Tak, daj spokój”. Bo o to w tym wszystkim chodzi, o grę na gitarze i pisanie, nagrywanie, wyruszanie w trasę". O to w tym wszystkim chodzi. I nie czuję, żeby było tego teraz wystarczająco dużo w moim życiu - powiedział Kirk Hammett w podcaście.

Oto najsłynniejsze riffy, skomponowane przez gitarzystę: