Co wiesz na temat zespołu Kult i Kazika Staszewskiego? QUIZ dla prawdziwych fanów legend polskiej muzyki!

i

Autor: AKPA QUIZ dla fanów zespołu Kult i Kazika Staszewskiego

sprawdź się

Co wiesz na temat zespołu Kult i Kazika Staszewskiego? QUIZ dla fanów

2023-09-08 10:09

Zespół Kult to prawdziwa legenda polskiej muzyki. Formacja jest jedną z tych, które ukształtowały rodzimą muzykę, nie tylko rockową. Grupa jest obecna na scenach od ponad czterdziestu lat i pewne jest, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, tak samo, jak jej lider, Kazik Staszewski. Jak dobrze znasz historię zespołu i co wiesz na temat twórczości artysty? Sprawdź się w quizie!

Początki grupy sięgają końca lat 70., jednak oficjalnie rozpoczęła ona działalność w 1982 roku. Zespół zagrał swój pierwszy koncert w lipcu tego samego roku w Warszawie, a sprzedano na niego raptem... czternaście biletów! W kolejnych latach zmieniał się skład formacji, ta wciąż próbowała swoich sił na rynku, przełom nastąpił w 1986 roku, wraz z wydaniem debiutanckiego singla Piloci / Do Ani. Drugi z utworów bardzo szybko stał się niezwykle popularny. Debiutancki album Kultu, zatytułowany po prostu Kult, ukazał się w czerwcu 1987 roku, a więc niemal dokładnie pięć lat po pierwszym występie. Wydawnictwo osiągnęło sukces, a zespół bardzo szybko zabrał się do nagrywania kolejnego albumu. W ciągu całej kariery formacja wydała w sumie szesnaście albumów studyjnych, z których pochodzą tak kultowe kompozycje, jak Krew Boga, Hej, czy nie wiecie, Arahja, Po co wolność, Celina, Baranek, Dziewczyna bez zęba na przedzie, Gaz na ulicach, Lewy czerwcowy, Marysia czy Wstyd. 

Kazik Staszewski - legenda polskiej muzyki

Od lat 80. liderem grupy jest Kazik Staszewski. Muzyk zdecydował się także na rozpoczęcie kariery solowej i działalność w innych projektach. W 1991 roku ukazał się pierwszy solowy album artysty, W 1997 roku wydana została płyta 12 groszy, która osiągnęła sukces komercyjny. W sumie muzyk ma na koncie dziesięć solowych wydawnictw, z czego ostatnie, zatytułowane Zaraza, ukazało się w 2020 roku. Artysta znany jest także z działalności w grupach Kazik na żywoEl Dupa, Kwartet ProForma. Kazik Staszewski uważany jest za artystę, który w niezwykle sprawny sposób operuje słowem. Słynie z pisania tekstów, wierszy, felietonów, które celnie analizują i przedstawiają sytuację społeczno-polityczną w Polsce i na świecie.

ZOBACZ TAKŻE: 5 piosenek Kazika sprzed lat, które dziś brzmią równie aktualnie

Jak dobrze znasz historię Kultu? Co wiesz o Kaziku Staszewskim? QUIZ

Jak dobrze znasz historię legendarnej grupy, a także solowej działalności Kazika? Sprawdź się w naszym quizie!

Co wiesz na temat zespołu Kult i Kazika Staszewskiego? QUIZ dla prawdziwych fanów legend polskiej muzyki!

Pytanie 1 z 10
Na bazie jakiej grupy powstał zespół Kult?
Kazik o życiu, zdrowiu… i utracie słuchu | MELLINA #9 Marcin Meller