Cinemon z antywojennym protest songiem Bleeding-heart Blues

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Michał Wójcik Wyjątkowy utwór od grupy Cinemon

Cinemon z antywojennym protest songiem "Bleeding-heart Blues"

2023-02-24 8:48

Kolejna propozycja od krakowskiego zespołu Cinemon to prawdziwy stoner rock dla wrażliwych serc. W singlu Bleeding-heart Blues zespół porusza tematykę bezsensowności działań wojennych w dobie rozwoju cywilizacji.

Data premiery najnowszego utworu grupy Cinemon nie jest przypadkowa. Rok po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, za naszą wschodnią granicą nadal przelewa się krew. Bleeding-heart Blues to pierwsza tego typu kompozycja w repertuarze krakowskiego zespołu, bowiem polityka nigdy dotąd nie była tematem ich tekstów.

Nie sądziłem, że napiszę kiedyś antywojenny protest song. Jestem z pokolenia, które nie było bezpośrednio dotknięte wojną. Takie tematy wydawały mi się odległe i nie sądziłem, że wojna będzie tuż za rogiem, że dotknie moich przyjaciół. To jakiś niewyobrażalny zły sen — komentuje lider zespołu, Michał Wójcik.

Wyjątkowy protest song

Bleeding-heart Blues to jeden z cięższych brzmieniowo utworów w repertuarze Cinemon. Oprócz regularnego składu: wokalu, gitary, basu i bębnów Wójcika, Bysiewicza i Pałki, słyszymy w nim mocno przesterowane organy Hammonda i syntezator Mooga, za które odpowiada Daniel Sroka. Gdzieś pomiędzy przewija się psychodeliczny wokal, a warstwa tekstowa opowiada o chłopaku, który wbrew swojej woli trafia na pierwszą linię frontu. Żołnierz tłumaczy matce, jak naprawdę wygląda wojna, że jego przyjaciele leżą twarzą w dół w zimowym błocie, jednak kobieta nie potrafi uwierzyć w jego słowa. Porozumienie między tymi, którzy biorą udział w walce, a tymi, którzy wierzą w propagandę, jest niemożliwe.

Utwór nie usprawiedliwia ani nie wybiela agresora. Zwraca za to uwagę na krwawą absurdalność systemów politycznych, które realizują swoje abstrakcyjne cele kosztem życia zwykłych obywateli, mających swoje plany, aspiracje, marzenia…

Panicznie boję się bezsensownego uczestniczenia w machinie systemów. To tematy, które zawsze odpychałem, skupiając się na tym, co we mnie i blisko mnie. Okazuje się, że jakkolwiek mocno nie zamykałbym oczu, system nadal mnie widzi i w każdej chwili może mnie przeżuć i wypluć — dodaje Wójcik.

Myslovitz dla Eski Rock!

Tekst utworu

Szerszy wymiar tekstu to rozczarowanie cywilizacją, która w szczycie swego rozwoju, jest w stanie zaoferować jednostkom niewiele więcej niż konflikty zbrojne i cierpienie.

Nawiązując do tekstu Kostuchy Natalii Grosiak z Mikromusic, Wójcik obciąża odpowiedzialnością poprzednie pokolenia: "czy właśnie takiego życia dla mnie, matko, chciałaś? Po to wabiłaś mnie na ten świat, bym brał udział w przemocy? Bym mordował i był mordowany?"

Bleeding-heart Blues to pacyfistyczny manifest, sprzeciwiający się agresji, wtłaczaniu indywidualnych żyć w systemy polityczne prowadzące do przelewania krwi. Sam autor tekstu nawiązuje tutaj mocno do Lennonowskiego hymnu:

"Jestem naiwnym idealistą wierzącym, że ludzie potrafią się dogadać i współżyć jako sąsiedzi. Wiem, że w oczach wielu jestem oderwanym od rzeczywistości wrażliwcem, ale nie umiem przejść do porządku nad tym, że wojna wszystkie te marzenia rozjeżdża czołgiem".

Latamy w kosmos, tworzymy sztuczną inteligencję, przetwarzamy miliony terabajtów informacji. I nadal rozjeżdżamy się czołgami w walce o arbitralne cele. Trwonimy pieniądze i życia na eskalowanie atawistycznych konfliktów. Oczywiście — nie swoje pieniądze i nie swoje życia — tłumaczy lider zespołu.