zestawienia

Chris Cornell - najlepsze solowe utwory artysty. Świat zapamięta go na zawsze

2024-05-17 9:05

Chris Cornell był jedną z kluczowych postaci ruchu grunge. Muzyk znany jest przede wszystkim jako lider zespołu Soundgarden, ale udzielał się także w innych projektach oraz prowadził udaną karierę solową. Artysta zmarł 18 maja 2017 roku, jednak muzyka, jaką po sobie pozostawił sprawia, że będzie on obecny w świecie muzyki i sercach fanów już na zawsze. Poniżej prezentujemy wam pięć najlepszych solowych utworów Chrisa Cornella, które pokazują jego talent muzyczny i swobodę, z jaką poruszał się po różnych gatunkach.

Chris Cornell urodził się 20 lipca 1964 roku i już od małego wykazywał spore zainteresowanie muzyką, która była dla niego ukojeniem w problemach, z którymi musiał się zmagać. Pierwszym jego zespołem był cover band The Shemps, który powstał na początku lat ‘80. Kluczowy moment dla kariery muzyka nadszedł w 1984 roku - to wtedy narodziła się grupa Soundgarden. Ich pierwszy album - Ultramega OK - ukazał się 4 lata później i choć nie sprzedawał się dobrze, to zapewnił kapeli nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance. Drugi krążek, czyli Louder Than Love został wydany już za pośrednictwem dużej wytwórni i zapewnił zespołowi większą rozpoznawalność. Największy rozgłos Soundgarden zyskał wraz z premierą płyty Superunknown, z której pochodzą najbardziej uznane piosenki zespołu - Spoonman i Black Hole Sun. Grupa ma na swoim koncie sześć albumów studyjnych, z czego ostatni, czyli King Animal ukazał się w 2012 roku.

Grunge’owe kapele wszech czasów / Eska ROCK

Chris Cornell - działalność w innych projektach muzycznych

Artysta działał nie tylko w swojej macierzystej grupie - w 1990 roku powołał on do życia zespół Temple of the Dog jako hołd dla zmarłego przyjaciela, lidera zespołu Mother Love Bone - Andrew Wooda. Najbardziej znanym przebojem projektu jest utwór Hunger Strike, na którym po raz pierwszy można było usłyszeć Eddiego Veddera - przyszłego wokalistę Pearl Jam. Drugim po Soundgarden największym zespołem Chrisa pozostaje Audioslave, czyli grupa łącząca brzmienie hard rocka z lat ‘70 z wpływami muzyki z lat ‘90. Założony w 2001 roku projekt tworzyli także Tom Morello Tim Commerford i Brad Wilk. Zespół miał na swoim koncie trzy albumy studyjne i kilka nominacji do nagrody Grammy i planował powrót - to uniemożliwiła jednak śmierć Chrisa Cornella.

Zobacz także: Ostatni wspólny występ Chrisa Cornella i Eddiego Veddera

Solowa kariera Chrisa Cornella

W 1999 roku Cornell wydał swój pierwszy album solowy - krążek Euphoria Morning - został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i był nominowany do nagrody Grammy. Kolejny album artysty ukazał się dopiero 8 lat później - mowa o płycie Carry On. Nie każdy pamięta, że muzyk ma na swoim koncie też współpracę ze znanym producentem Timbalandem. Jej efektem jest różnie oceniany album Scream, utrzymany w popowo-elektronicznym brzmieniu. Ostatnim albumem wydanym za życia Chrisa został Higher Truth, inspirowanym brzmieniami indie, folk i country. Muzyk miał na swoim koncie też pracę nad kilkoma ścieżkami dźwiękowymi, m.in. do filmów Mission: Impossible 2, Casino Royale, Kaznodzieja z karabinem, Avengers, Zniewolony, Przyrzeczenie oraz serialu Vinyl.

Chris Cornell - śmierć

Chris Cornell zmarł 18 maja 2017 roku. Choć początkowo krążyły różne plotki na temat przyczyny śmierci, to ostatecznie to informacje o samobójstwie przez powieszenie okazały się prawdziwe. Nie jest tajemnicą, że muzyk przez większość życia zmagał się z depresją i innymi problemami natury psychicznej, przyjmował leki i był pod stałą opieką psychiatry. Wieści o odejściu uwielbianego artysty zaszokowały cały świat - trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że świat rocka poniósł wielką stratę.

5 najlepszych solowych utworów Chrisa Cornella

Szczególnie warto pamiętać o solowej działalności muzyka. To właśnie ona najbardziej pokazuje jego różnorodność, talent, swobodę, z jaką potrafił poruszać się po różnych gatunkach. Dlatego też zdecydowaliśmy się zaprezentować wam pięć najlepszych, naszym zdaniem, solowych piosenek Chrisa. Znajdziesz je w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej za to sprawdź ciekawostki o albumie "Superunknown" Soundgarden: