Brian Wilson zmaga się z demencją. Rodzina legendy Beach Boys złożyła wniosek o kuratelę

i

Autor: Mike Gray/LFI/Photoshot/REPORTER Legenda amerykańskiej muzyki zmaga się z ciężką chorobą

Brian Wilson zmaga się z demencją. Sąd przyjął wniosek o objęcie muzyka kuratelą

2024-05-10 10:53

Grupa Beach Boys uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii muzyki - to ona właśnie stworzyła przełomowy dla tego świata album "Pet Sounds". Jednym z filarów formacji od samego początku pozostawał główny wokalista, keyboardzista i basista Brian Wilson. Niestety, muzyk zmaga się z poważną chorobą, o czym poinformowali jego bliscy.

Zespół Beach Boys został założony w 1961 roku w Kalifornii i zaczynał jako nagrywający muzykę z pogranicza rocka garażowego. Gdy stery w grupie na dobre przejął jej wokalista, Brian Wilson, ta zaczęła iść w kierunku rock and rolla, popu, R&B, klasycznego rocka, a nawet funku i jazzu. Formacja od samego początku imponowała pod względem tempa nagrań i wydawania kolejnych albumów - w ciągu pierwszych pięciu lat działalności ta zaprezentowała światu aż dziesięć albumów! Przełomem w jej karierze - ale także w historii muzyki ogółem - okazał się być ten jedenasty. Mowa o Pet Sounds z 1966 roku, który dziś uznaje się za innowacyjny, jeśli chodzi o klasyczne rockowe brzmienie, a szczególny pod tym względem jest pochodzący z niego utwór Good Vibrations. Wydawnictwo umieszczone zostało na drugiej pozycji zaktualizowane wersji słynnego zestawienia 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

Fleetwood Mac - najsłynniejsze kompozycje legendy pop rockowego grania

Legenda Beach Boys ciężko chora

Niestety, wygląda na to, że obchodzący w tym roku 83. urodziny Brian Wilson nie wróci już do muzyki. Jak poinformowali bliscy artysty, zmaga się on z demencją, a choroba ta powoduje, że nie jest on w stanie odpowiednio się sobą zajmować, szczególnie w obliczu śmierci menedżera i ukochanej żony. W związku z tym dzieci artysty, jego lekarze i najbliżsi współpracownicy podjęli decyzję o umieszczeniu Wilsona pod kuratelą. Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu już w lutym i wiadomo już, że został on przyjęty. Zgodnie z decyzją sądu, opiekę nad Wilsonem sprawować będą jego długoletnie współpracowniczki i bliskie przyjaciółki rodziny LeeAnn Hard i Jean Sievers.

Jak wskazywano w złożonym kilka miesięcy temu wniosku, muzyk nie radzi sobie z codziennym życiem, musi przyjmować odpowiednie leki i musi być pod tym względem pilnowany. Rodzina muzyka wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że ten otrzyma najlepszą możliwą opiekę, pozostanie w swoim domu, wraz z rodziną i przyjaciółmi, gdzie wciąż będzie mógł pracować nad swoimi projektami.

Sprawdź w galerii poniżej nasz wybór najważniejszych zagranicznych albumów rockowych z lat 60.