zestawienia

Bon Scott - najlepsze kompozycje AC/DC z wokalistą. Głos, który porywał fanówi i fanki

2024-07-08 15:03

Bon Scott dał się poznać całemu światu jako wokalista AC/DC, a jego charakterystyczny głos już od pierwszych dźwięków zachwycał tłumy. Muzyk był członkiem australijskiej formacji przez sześć lat i nagrał z nią wiele wspaniałych kompozycji, które przeszły do historii. Które z nich można zaliczyć do grona tych najlepszych?

Bon Scott urodził się jako Ronald Belford Scott 9 lipca 1946 roku w Szkocji. Jego rodzina wyemigrowała do Australii w 1952 roku, to właśnie tam, podczas nauki w Szkole Podstawowej, przyjął pseudonim "Bon". Jego młodość była dość chaotyczna i intensywna - przyszły muzyk porzucił szkołę, trafił nawet na obserwację do placówki karnej. Dopiero w 1964 roku Bon założył swój pierwszy zespół, The Spektors, w którym pełnił rolę wokalisty i perkusisty. Następnie, w latach 1966-1970 był członkiem grupy The Valentines. Po jej rozwiązaniu dołączył do formacji Fraternity, z którym bardzo dużo koncertował - podczas jednej z tras poznał nawet Briana Johnsona, co, jak się później okaże, będzie miało ogromny wpływ na przyszłość zespołu AC/DC. Następnie dołączył do Mount Lofty Rangers, jednak jego działalność w tej grupie zakończyła się dokładnie 3 maja 1974 roku - tego dnia doszło do kłótni Bona z innym członkiem zespołu. Wzburzony (i pijany) Scott wsiadł na motor i uległ wypadkowi, w wyniku którego zapadł w śpiączkę. W okresie rekonwalescencji wspomagał go Vince Lovegrove i to właśnie on przedstawił Bona braciom Young, którzy szukali nowego wokalisty do swojego zespołu. 

AC/DC - najpopularniejsze numery legendy rocka / Eska ROCK

Bon Scott w AC/DC

Pomimo pierwszego niezbyt dobrego wrażenia, w 1974 roku Scott został nowym wokalistą AC/DC. Jego pierwszy koncert z zespołem miał miejsce w październiku tego samego roku, choć był on fanem, a nawet szoferem, grupy, już dużo wcześniej. To właśnie Bon zaśpiewał na debiutanckim albumie australijskiej grupy, a jego głos, dosłownie elektryzował odbiorców i krytyków. Formacja szybko zaczęła zdobywać coraz większą rozpoznawalność i sławę, wydając kolejne płyty: T.N.T., Dirty Deeds Done Dirt Cheap, Let There Be Rock, Powerage i przełomowy Highway to Hell. 

Śmierć wokalisty

Na początku 1980 roku zespół pracował nad swoim nowym albumem. Co ciekawe, podczas sesji Scott wyjątkowo zasiadał za perkusją, nie próbując śpiewać, czy pisać teksty. Nie było żadną tajemnicą, że wokalista od lat miał problemy z alkoholem - nie stronił od używek lubił się dobrze i intensywnie zabawić. 19 lutego 1980 roku zostało znalezione ciało muzyka - Bon Scott zmarł w wielu zaledwie 33 lat w wyniku ostrego zatrucia alkoholem.

Najlepsze numery AC/DC z Bonem Scottem na wokalu

AC/DC wydał w sumie sześć albumów studyjnych z Bonem w roli wokalisty. Przyniosły one wiele kultowych kompozycji, dzięki którym wokalista zostanie zapamiętany na zawsze. Sprawdź te najlepsze w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej za to znajdziesz fakty o albumie "Powerage":

Paweł Krawczyk z HEY, o dźwiękach, które towarzyszą muzykowi w trasie. KAWAŁKI MOJEGO ŻYCIA