Metallica - Bob Rock wspomina prace nad Load i Reload: Chcieli się rozwijać

i

Autor: Mary Evans/AF Archive/Graham Whitby Boot/East Newsa Jak producent ocenia z perspektywy czasu dwa albumy Metalliki?

Bob Rock wspomina prace nad "Load" i "Reload" Metalliki: "Chcieli się rozwijać"

2024-03-04 9:19

Nie da się ukryć, że dyskografia Metalliki jest dość kontrowersyjna - przy pozycjach, uznawanych dziś za klasyki, znaleźć można także płyty, które, delikatnie mówiąc, nie mają najlepszej opinii wśród fanów zespołu i krytyków. Do takiej grupy należą z pewnością krążki "Load" i "Reload". Teraz prace nad nimi postanowił wspomnieć producent, Bob Rock.

W drugiej połowie lat 90. Metallica stanęła przed sporym wyzwaniem - wydany w 1991 roku krążek, zatytułowany po prostu Metallica osiągnął ogromny sukces krytyczny i komercyjny. Choć płyta pokazała zmianę brzmienia grupy, to dziś uznaje się ją za jedną z najważniejszych i najlepiej sprzedających się w historii muzyki. Zespół  zastanawiał się, co robić dalej i postanowił pociągnąć eksperyment, a więc odejść od thrash metalowego brzmienia na rzecz nieco bardziej ugładzonego. Tak oto w 1996 roku światło dzienne ujrzał album Load, który utrzymany jest w hard rockowym stylu, zawierającym elementy blues rocka, country rocka i rocka alternatywnego. Choć płyta okazała się sukcesem komercyjnym, to nie została zbyt dobrze przyjęta przez krytyków. Z podobnymi reakcjami spotkał się wydany rok później Reload. Warto jednak pamiętać, że oba wydawnictwa mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. 

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Producent "Load" i "Reload" wspomina prace nad albumami

Producentem obu albumów został Bob Rock, który pracował z Jamesem, Larsem, Kirkiem i Jasonem nad "Czarnym albumem". To właśnie jego Panowie wybrali jako osobę, która pomoże im w zmianie ich brzmienia na nieco bardziej przyjazne, radiowe. Producent udzielił ostatnio wywiadu magazynowi "Metal Hammer", w którym powrócił pamięcią do prac nad dwoma kolejnymi krążkami. Twórca zdradził, że całemu procesowi nagrań towarzyszyła myśl, aby nie bać się pokazać nowej strony, nawet jeśli miało to oznaczać dalekie posunięcie w tym zakresie. Rock powiedział, że po sukcesie Metalliki zespół po prostu chciał się dalej rozwijać, gdyż zdawał sobie sprawę ze zmian w kulturze i muzyce. Według twórcy, granice metalu są dość ograniczone, a za sprawą Load Reload Metallica dokonała ich poszerzenia. 

Jedną z najbardziej godnych podziwu rzeczy w tym zespole jest to, że tak naprawdę nie myślą w kategoriach ludzkich reakcji. Po prostu robią to, co uważają za słuszne. Nie biorą pod uwagę tego, co myślą ludzie. Kiedy idą w jakimś kierunku i zobowiązują się do zrobienia czegoś, po prostu to robią. I nie zatrzymują się - powiedział w wywiadzie Bob Rock.

Poniżej sprawdź fakty o krążku "Reload"!