Maleńczuk i Nergal

i

Autor: Krzysztof Wiktor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Maciej Maleńczuk i Adam Nergal Darski na planie teledysku do utworu „Lucifer” grupy Behemoth

z historii rocka

Behemoth szokował tym teledyskiem. Maleńczuk zagrał w nim diabła. Wykorzystano twórczość, która inspirowała Kostrzewskiego

2024-06-07 11:43

Takiego połączenia na polskiej scenie metalowej nie było nigdy wcześniej! Latem 2009 roku ukazał się krążek „Evangelion” death metalowej grupy Behemoth. Materiał zamykał ponad ośmiominutowy utwór „Lucifer”, w którym wykorzystano wiersz młodopolskiego poety Tadeusza Micińskiego, którego twórczość przeżyła renesans w drugiej połowie lat 80. dzięki tekstom Romana Kostrzewskiego, wokalisty legendarnego zespołu KAT. Dwa lata później kompozycja doczekała się teledysku, w którym w rolę Księcia Ciemności wcieli się Maciej Maleńczuk.

Behemoth i Maciej Maleńczuk zmierzyli się z twórczością, która inspirowała Romana Kostrzewskiego

W 2011 roku, dwa lata po wydaniu przez grupę Behemoth albumu „Evangelion”, światło dzienne ujrzał teledysk do utworu „Lucifer”. Jest to jeden z najbardziej nastrojowych numerów, jakie można znaleźć na stanie pomorskich metalowców. Wykorzystano w nim wiersz młodopolskiego poety i autora mistycznych powieści Tadeusza Micińskiego, artysty, którym inspirował się Roman Kostrzewski, wieloletni wokalista i tekściarz legendarnej grupy KAT. Ponadto przed mikrofonem, obok Adama Nergala Darskiego, stanął Maciej Maleńczuk, którego możemy usłyszeć w drugiej części utworu, a także zobaczyć w teledysku w roli samego Lucyfera.

Książę Ciemności w interpretacji Maciej Maleńczuka wypadł naprawdę piekielnie. Nic w tym dziwnego, w końcu diabelstwo nigdy nie było obce temu artyście. Kilka lat wcześniej wcielił się w samego Szatana w spektaklu muzycznym „Bal u Wolanda”, zrealizowanym na podstawie powieści „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie. Wątki sataniczne pojawiają się również w na płytach Homo Twist, szczególnie na wydanym w 2008 roku „Matematyku”, a także na kartach poematu „Chamstwo w państwie” z 2003 roku.

Teledysk do utworu „Lucifer” zrealizowała Grupa 13. Po jego premierze po raz kolejny pojawiły się kontrowersje związane z twórczością zespołu Behemoth. Czy jest się czego bać? Zobaczcie sami!

Quiz. Jak dobrze znasz Macieja Maleńczuka? Jest czołowym polskim skandalistą!

Pytanie 1 z 10
W 1981 roku Maciej Maleńczuk został skazany na dwa lata więzienia. Co było powodem?
Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock