Rzadkie nagranie Alice in Chains. Tak prezentowała się próba dźwięku przed słynnym występem zespołu

i

Autor: Screen z YouTube/Alt Copperpot5 Wyjątkowe nagranie dla fanów Alice in Chains

z historii rocka

Bardzo rzadkie nagranie Alice in Chains. Zespół na bardzo ważnej próbie dźwięku w latach 90.

2024-04-04 10:51

Przełom lat 90. dosłownie należał do zespołu Alice in Chains. Formacja szybko zawojowała rynek swoją debiutancką EP-ką i pierwszym autorskim albumem. Nic więc dziwnego, że natychmiastowo zaczęła być angażowana jako support przed rockowymi gigantami. Do sieci trafiło właśnie nagranie, prezentujące legendę grunge'u podczas próby dźwięku przed jednym z takich pokazów.

Zespół Alice in Chains powstał w 1987 roku i bardzo szybko udało mu się zdobyć rozgłos i uznanie na rynku. Już debiutancka EP-ka grupy, We Die Young z 1990 roku zwróciła uwagę fanów, a status bardzo obiecującej formacji tylko umocniła jej pierwsza autorska płyta, czyli kultowy już dziś Facelift. Talent młodych muzyków został także zauważony przez ich starszych kolegów po fachu, którzy dość szybko zaczęli angażować zespół jako otwierający na swoich trasach. Tak właśnie było w 1991 roku, jeszcze przed wydaniem kultowego już dziś Dirt.

Grunge’owe kapele wszech czasów / Eska ROCK

Alice in Chains w początkach na próbie dźwięku [WIDEO]

W 1991 roku zespół Van Halen zaliczył wielki powrót na światowy rynek z albumem For Unlawful Carnal Knowledge, który promowany był na monumentalnej trasie koncertowej. Ówczesny wokalista zespołu, Sammy Hagar wpadł na pomysł, by to właśnie Alice in Chains pojawił się na niej w roli supportu. Choć formacje te różniły się w jakimś stopniu od siebie brzmieniowo, nie da się ukryć, że taka okazja była dla, bądź co bądź początkującej wtedy grupy, ogromną szansą pokazania się przed tysiącami fanów ciężkich brzmień.

Kilka dni temu w sieci pojawiła się prawdziwa perełka. Użytkownik Alt Copperpot5 udostępnił na swoim kanale w serwisie YouTube nagranie, którego z pewnością wielu nie widziało. Mowa o wideo, przedstawiającym Alice in Chains podczas próby dźwięku, tuż przed występem przed Van Halen na koncercie otwierającym całą trasę, który miał miejsce 16 sierpnia 1991 roku w Atlancie w Lakewood Amphitheatre. Nagranie prezentuje klasyczny skład legendy grunge'u: rozgrzewających się Layne'a Staley'a, Mike'a Starra, Jerry'ego Cantrla i Seana Kinneya. Co ciekawe, grupa ćwiczyła już wtedy kultowe Would?, które miało swoją oficjalną premierę dopiero w następnym roku.

Kolejne nagranie!

Dwa dni po publikacji tej perełki, prowadzący kanał udostępnił kolejne wideo, tym razem trwające nieco ponad godzinę. Przedstawia ono zespół w bardziej "dokumentalnym" wydaniu - udzielający wywiadów, czy podczas oglądania próby Van Halen.

Sprawdź poniżej ciekawostki o albumie "Facelift"!