AC/DC_HTH

i

Autor: Materiały prasowe

AC/DC świętuje 50-lecie specjalną edycją winyli! Pierwszy drop złotych krążków już dostępny!

2024-03-15 15:18

9 studyjnych albumów AC/DC ukaże się 15 marca w specjalnej edycji, na winylach w kolorze złotym. Będzie to pierwsza część winylowej celebracji 50-lecia istnienia legendarnej formacji.

AC/DC to legendarny zespół, którego albumy sprzedały się w wielu milionach egzemplarzy, a swój pierwszy koncert dali 31 grudnia 1973 roku w klubie nocnym Checkers w Sydney. Teraz, 50 lat później AC/DC zachwyciło miliony fanów ogłaszając europejską trasę koncertową „POWER UP”.

Aby uczcić 50-lecie działalności muzycznej AC/DC, Columbia Records oraz Legacy Recordings ogłaszają wznowienia winyli, które poza złotą kolorystyką zawierać będą 12-calowy insert prezentujący rocznicową grafikę, który można oprawić.

Pierwszy drop winyli to takie tytuły jak „Back In Black”, „Highway To Hell”, „The Razors Edge”, „Powerage”, „For Those About To Rock (We Salute You)”, „High Voltage”, „Dirty Deeds Done Dirt Cheap”, „Who Made Who” oraz „Live”. Kolejne wznowienia ukażą się na rynku jeszcze w tym roku!

Wielki powrót AC/DC. Zespół ogłasza trasę i zdradza nazwisko nowego basisty

"High Voltage"

Płyta „High Voltage” została wyprodukowana przez duo Vanda & Young i powstała w Albert Studios w Sydney. Osiem z dziewięciu utworów jest autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga i Bona Scotta. Piosenka „Can I Sit Next to You Girl” to kompozycja stworzona tylko przez braci Young. Pierwotnie album został wydany tylko i wyłącznie w Australii, dopiero w 1976 roku pojawił się na międzynarodowym rynku muzycznym, ze zmienioną okładką i tracklistą. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad 3-milionowym nakładzie.

"Dirty Deeds Done Dirt Cheap"

„Dirty Deeds Done Dirt Cheap” to trzeci studyjny materiał został wydany we wrześniu 1976 roku w Europie, Australii i Nowej Zelandii. Fani ze Stanów Zjednoczonych musieli poczekać aż do 1981 roku, aby płyta dostępna była w amerykańskich sklepach muzycznych. W związku ze sporym zainteresowaniem udało im się zadebiutować na trzecim miejscu listy Billboard 200. Pochodząę z niej uwielbiane przez fanów utwory takie jak „Ride On”, „Ain’t No Fun” czy tytułowy kawałek „Dirty Deeds Done Dirt Cheap”.

"Powerage"

„Powerage” - piąty studyjny materiał zostały wydany w 1978 roku, była to ich pierwsza płyta, która nie zawierała tytułowego utworu. W 2005 roku magazyn Rock Hard umieścił „Powerage” na liście 500 najlepszych rockowych i metalowych albumów wszech czasów.

"Highway to Hell"

„Highway To Hell" - szósty studyjny materiał zostały wydany w lipcu 1979 roku. Był to ich ostatni album z udziałem wokalisty Bona Scotta, który zmarł 19 lutego 1980 roku. Materiał powstał w londyńskim Roundhouse Recording Studios, sesje trwały po 15 godzin dzień w dzień, przez 2 miesiące. To właśnie z tego albumu pochodzi jeden z największych hitów AC/DC – tytułowy kawałek „Highway To Hell”.

"Back in Black"

„Back In Black” – siódmy studyjny materiał zostały wydany w lipcu 1980 roku. Po śmierci Bona Scotta, do AC/DC dołączył Brian Johson, jako główny wokalista. Po sukcesie poprzedniej płyty „Highway To Hell”, legendarna formacja planowała nagranie jej kontynuacji. Powstawała przez prawie 2 miesiące na Bahamach. „Back In Black” to klasyk, który odniósł sukces komercyjny i uznany był przez krytyków muzycznych. Do dnia dzisiejszego sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. W 2019 roku pokrył się 25-krotną platyną w Stanach Zjednoczonych.

"For Those About To Rock We Salute You"

„For Those About To Rock We Salute You” - ósmy studyjny materiał zostały wydany w listopadzie 1981 roku. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 4 miliony egzemplarzy, co zapewniło pozycję numer 1. na liście Billboard 200. Według magazynu Rolling Stone jest to ich najlepszy krążek, jaki nagrali.

"The Razors Edge"

„The Razors Edge” - dwunasty studyjny materiał zostały wydany we wrześniu 1990 roku. Nagrany w Little Mountain Sound Studios w Vancouver w Kanadzie. Zawiera takie hity jak „Thunderstruck”, „Are You Ready” czy „Moneytalks”.

"AC/DC Live"

Jest to drugi album live AC/DC, oryginalnie wydany w październiku 1992 roku. Zawiera nagrania z trasy koncertowej, w którą wyruszyli w 1991 roku.

"Who Made Who"

„Who Made Who” – zawiera utwory, które zostały nagrane na potrzeby filmu Stephena Kinga „Maximum Overdrive”.

Wydania na kolorowych krążkach

Poza 9-ma winylami w kolorze złotym, na polskich fanów czekają dwa wydania na kolorowych krążkach, które dostępne będą tylko i wyłącznie w sklepie Winylownia.

Highway To Hell (Exclusive Version)

Ekskluzywna winylowa edycja albumu AC/DC „Highway To Hell” z okazji 50-lecia działalności, na 150-gramowym krążku w kolorach hellfire, z dodatkowym insertem. Szósty studyjny materiał zostały wydany w lipcu 1979 roku. Był to ich ostatni album z udziałem wokalisty Bona Scotta, który zmarł 19 lutego 1980 roku. Materiał powstał w londyńskim Roundhouse Recording Studios, sesje trwały po 15 godzin dzień w dzień, przez 2 miesiące. To właśnie z tego albumu pochodzi jeden z największych hitów AC/DC – tytułowy kawałek „Highway To Hell”.

Back In Black (Exclusive Version)

Ekskluzywna winylowa edycja albumu AC/DC „Back In Black” z okazji 50-lecia działalności, na 150-gramowym krążku w kolorze czarno-białym z dodatkowym insertem. Siódmy studyjny materiał zostały wydany w lipcu 1980 roku. Po śmierci Bona Scotta, do AC/DC dołączył Brian Johson jako główny wokalista. Po sukcesie poprzedniej płyty „Highway To Hell”, legendarna formacja planowała nagranie jej kontynuacji. Powstawała przez prawie 2 miesiące na Bahamach. „Back In Black” to klasyk, który odniósł sukces komercyjny i uznany był przez krytyków muzycznych. Do dnia dzisiejszego sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. W 2019 roku pokrył się 25-krotną platyną w Stanach Zjednoczonych.

Sprawdź, jakie ciekawostki kryją się za albumem "Back in Black"!