jak dziś rockuje?

ABBA - 5 ciekawostek o albumie "Waterloo" na 50-lecie | Jak dziś rockuje?

2024-03-04 13:19

Zespół ABBA już dwa lata po powstaniu osiągnął bardzo duży sukces i zdobył popularność, początkowo na terenie Europy, a kolejno na całym świecie. Kluczowy pod tym względem pozostaje jej drugi studyjny album, ten, z którego pochodzi Eurowizyjny przebój, czyli słynne już "Waterloo"! Jakie ciekawostki kryją się z tym wydawnictwem?

Zespół ABBA powstał w 1972 roku w Sztokholmie, a jego założycielami i założycielkami byli: Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Anni-Frid "Frida" Lyngstad i Agnetha Fältskog. Wszyscy byli już stosunkowo dobrze znani, a szczególnie Andersson były członek The Hep Stars, nazywanych często "szwedzkimi The Beatles" i Ulvaeus, który stał na czele popularnej grupy Hootenanny Singers. Cała czwórka postanowiła spróbować połączyć siły w 1970 roku i nagrała utwór Hej, gamle man, który stał się hitem na szwedzkich listach przebojów, podpisany został jednak jedynie jako "Bjorn & Benny". Panowie w ciągu kolejnych dwóch lat wydali jeszcze kilka kompozycji, którym udało się zdobyć popularność, a dopiero utwór People Need Love był tym pierwszym, który został wydany jako Bjorn & Benny, Agnetha & Anni-Frid, stając się równocześnie pierwszą zapowiedzią debiutanckiej płyty tego wyjątkowego kwartetu.

Album ten ujrzał światło dzienne w marcu 1973 roku jako Ring Ring, który osiągnął sukces w Europie, napędzany świetnym przyjęciem tytułowego singla. Muzycy wiedzieli jednak, że prawdziwa sława i uznanie nadejdą, gdy uda się podbić brytyjski i amerykański rynek. Już z kompozycją Ring Ring formacja postanowiła spróbować swoich sił w konkursie Melodifestivalen, którego zwycięzca zostaje równocześnie szwedzkim reprezentantem na konkursie Eurowizji. Nie udało się to w 1973 roku, ale rok później już tak.

Fleetwood Mac - najsłynniejsze kompozycje legendy pop rockowego grania

"Waterloo" - nagranie i wydanie albumu

9 lutego ABBA wygrała konkurs i wraz z utworem Waterloo miała reprezentować Szwecję na Eurowizji. Kompozycja powstała w ramach sesji nagraniowych do drugiej studyjnej płyty grupy - proces rozpoczął się we wrześniu 1973 roku i potrwał do lutego kolejnego roku. Jako pierwszy zarejestrowany został utwór Dance (While the Music Still Goes On), a tych w kolejnych tygodniach powstawało coraz więcej, sesje znacząco jednak przyspieszyły, gdy w połowie listopada 1973 roku ogłoszono udział ABBY w Melodifestivalen. Preselekcje udało się wygrać, a ABBA zwyciężyła kolejno 19. konkurs piosenki Eurowizji, który miał miejsce w w Brighton w Wielkiej Brytanii w kwietniu 1974 roku. Jeszcze wcześniej, 4 marca, światło dzienne ujrzał drugi studyjny album zespołu. W następstwie zwycięstwa kompozycja Waterloo stała się światowym przebojem, docierając do szóstej pozycji na liście Billboardu w Stanach Zjednoczonych i na szczyt w Wielkiej Brytanii. Założenie grupy udało się spełnić, a sukces ten przełożył się na wzrost popularności drugiej płyty kwartetu.

Płyta spotkała się z niezwykle pozytywnymi recenzjami na całym świecie i otworzyła grupie drogę na sam szczyt. ABBA działała do 1982 roku, wydając jeszcze sześć albumów, każdy szczególny dla historii muzyki ABBA, Arrival, ABBA: The Album, Voulez-Vous, Super Trouper i The Visitors. Legendarna formacja powróciła z wydawnictwem, na który trafił premierowy materiał, dopiero dokładnie czterdzieści lat po premierze ostatniego z wymienionych wydawnictw, a to za sprawą nominowanego do pięciu statuetek Grammy albumu Voyage z listopada 2021 roku.

Ciekawostki o albumie "Waterloo"

Jakie ciekawostki kryją się za słynnym albumem? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej sprawdź się w quizie o zagranicznej muzyce lat 70.

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 70? QUIZ! Queen, Led Zeppelin, Pink Floyd i inne klasyki

Pytanie 1 z 10
Cover utworu jakiego artysty pojawił się na albumie "All Things Must Pass" George'a Harrisona?