6 przełomowych singli Depeche Mode. Te numery zadecydowały o wielkiej karierze grupy

i

Autor: AKPA Najlepsze piosenki Depeche Mode

6 przełomowych singli Depeche Mode. Te utwory zadecydowały o wielkiej karierze grupy

2023-05-09 9:40

Depeche Mode rozpoczęli karierę muzyczną ponad czterdzieści lat temu. Przez cały ten czas grupa wydała czternaście albumów studyjnych i zaprezentowała fanom ponad pięćdziesiąt singli. Choć nie wiadomo, co dalej z działalnością grupy, w związku z nagłą śmiercią Andy'ego Fletchera, to jej muzyka na zawsze wpisała się w historię muzyki. Zdecydowaliśmy się wybrać dla was cześć piosenek, które okazały się być przełomowe dla kariery Dave’a Gahana i spółki.

Depeche Mode to grupa, która bardzo sprawnie porusza się między różnymi gatunkami muzycznymi. Choć określana jest przede wszystkim jako grająca muzykę elektroniczną, to nie brak w ich twórczości wpływów cięższego brzmienia, popu czy nowej fali. Zespół jest aktywny na rynku już od 1980 roku, również od tego czasu grupę tworzyli Dave Gahan (wokal), Andy Fletcher (keyboard, bass) Martin Gore (keyboard, gitara) i Vince Clarke, którego w latach i w latach 1982-1995 zastąpił Alan Wilder. Niestety, 26 maja z powodu rozwarstwienia aorty zmarł nagle Andy Fletcher. Formacja, w składzie Dave Gahan-Martin Gore zdecydowała się kontynuować działalność - duet wydał w marcu świetnie przyjęty przez rynek album Memento Mori. 

Depeche Mode - przełomowe single zespołu / Eska Rock

Depeche Mode - dyskografia i nagrody

Trio ma na swoim koncie piętnaście albumów studyjnych, z czego ostatnim, zagranym z udziałem Fletcha, okazał się być krążek, zatytułowany Spirit, który miał swoją premierę w 2017 roku. Na dyskografię grupy składają się krążki, które obecnie mają już status kultowych, m.in. Music for the Masses, Violator, Songs of Faith and Devotion czy Ultra. W trakcie długoletniej kariery Depeche Mode został nominowany do takich nagród jak Billboard Music Awards, Brit Awards (wygrana za singiel Enjoy the Silence), Echo Award i Grammy. W 2020 roku zespół został wprowadzony do kultowej Rock & Roll Hall of Fame.

ZOBACZ TAKŻE: Depeche Mode - "Memento Mori" - recenzja

6 przełomowych singli Depeche Mode

Choć grupa ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt singli, my zdecydowaliśmy się wskazać sześć, które miały największy wpływ na karierę zespołu i okazały się być dla niego przełomowe.

Depeche Mode - People Are People

People Are People to pierwszy singiel z czwartego albumu studyjnego zespołu. Piosenka okazała się być dla niego przełomowa, gdyż stała się pierwszym przebojem w Stanach Zjednoczonych. Numer dotarł do 13 miejsca listy Billboard Hot 100. Piosenka utrzymana jest w klimacie synth-popu, a jej tekst dotyka tematów wojny i rasizmu.

Depeche Mode - Heaven

Utwór promujący płytę Delta Machine okazał się być dużym sukcesem i był pierwszym oryginalnym singlem zespołu od czterech lat. Warto zwrócić uwagę na świetny teledysk w reżyserii Timothy'ego Saccenti, który został zainspirowany filmem Drzewo życia z 2011 roku.

Depeche Mode - I Feel Loved

I Feel Loved nie znajduje się w czołówkach najbardziej popularnych utworów Depeche Mode, jednak z różnych względów okazał się być przełomowy dla zespołu. Piosenka uzyskała aż dwie nominacje do Nagrody Grammy i w 2001 podbiła światowe listy przebojów.

Depeche Mode - Personal Jesus

Piosenka ta ma już dziś status kultowej. Był to pierwszy numer grupy, który pokrył się złotem w USA, towarzyszyła mu także wyjątkowa akcja promocyjna, a wielu artystów (m.in. Robert Smith i John Lydon) wskazali ją jako jedne z najlepszych piosenek zespołu i lat ‘80 w ogóle. Muzycy tacy jak, Johnny Cash czy Marilyn Manson stworzyli swoje własne wersje singla, co tym bardziej wskazuje na jego dziedzictwo.

Depeche Mode - Never Let Me Down Again

Never Let Me Down Again szczyci się mianem jednej z najpopularniejszych piosenek Depeche Mode wśród fanów, zwłaszcza w kontekście występów na żywo. Utwór traktowany jest jako metafora stanu narkotycznego - promował on jako drugi singiel album Music for the Masses.

Depeche Mode - Enjoy the Silence

Do dziś Enjoy the Silence uważany jest za najlepszy, najpopularniejszy i najważniejszy utwór w całej dyskografii zespołu, który zapewnił mu ogólnoświatową sławę i uznanie. Piosenka bardzo zręcznie połączyła klimat ballady i dźwięki syntezatorów, a jej refren zna na pamięć (chcąc nie chcąc) większość fanów muzyki. Kompozycja znajduje się na 415 miejscu listy 500 przebojów wszechczasów magazynu “Rolling Stone".