13 kapel, 13 klimatów: dużo dobra (i zła) na niezależnej scenie. Pozdrowienia od podziemia

i

Autor: YouTube

13 kapel, 13 klimatów: dużo dobra (i zła) na niezależnej scenie. Pozdrowienia od podziemia

2023-03-25 7:51

Po raz kolejny nasza redakcyjna skrzynka prawie się zatkała od informacji od niezależnych kapel. Będziemy musieli się wystarać o więcej przestrzeni na serwerze, bo nie zamierzamy niczego przegapić. Co dwa tygodnie w naszym cyklu sprawdzamy co słychać tam, gdzie muzykę gra się z największej pasji.

Zaczynamy od ślicznego teledysku, który zaprezentowała mona polaski. Tak, to nie jest literówka i chochlik, ich nazwę zapisuje się małymi literami, tak to sobie wymyślili. Co grają? Idealny podkład do nocnej wycieczki na miasto, zatopienia się w świetle neonów i głębokich myśli o tym co jest ważne. Ich kawałek "Pasujesz" jest tak nostalgiczny, że od westchnień dostaliśmy hiperwentylacji. Polecamy!

Zostańmy przy mieszance elektroniki z gitarami. Mokotowska artystka Kyöku pochwaliła się teledyskiem do kawałka "Głód", który choć trwa zaledwie dwie minuty, dostarcza ładunku emocji na znacznie dłużej.

Było nostalgicznie, a teraz będzie... zimnofalowo. Jak to, w 2023 ktoś jeszcze gra ten gatunek muzyki? Gra i się tego nie wstydzi. Bardzo nas to cieszy. Do tego śpiewa po polsku. Kurkus to artystka i producentka, która, jak sama pisze, inspiruje się sceną new romantic, punk, shoegaze oraz... gry komputerowej Lotus. Jeśli jej nie pamiętacie, to odsyłamy do złotych czasów komputerów Amiga i genialnej gry samochodowej od Gremlin Interactive.

Mroczny las, tajemnicze postaci i pojedynek z własnymi demonami – to wszystko znajdziecie w teledysku do piosenki "Trzaski" Sick Mikey'ego. Jest tutaj nuta industrialu i rocka, a nawet przyprawione hip-hopem, a refren zadziwiająco wpada w ucho. Sprawdźcie sami, bo to naprawdę ciekawa mieszanka, a do tego naprawdę dobre gitarowe solo!

Kolejna propozycja powinna spodobać się fanom metalowych kapel z kobiecymi wokalami. Grupa Alhena zestawia techniczne gitary i bębny z przestrzennymi, czasem gotyckimi, a kiedy indziej progresywnymi wręcz klawiszami i melodyjnymi skrzypcami oraz głosem Dominiki Kapuśniak. Ich najnowszy teledysk do "Nemesis" jest już w sieci, zatem nie ma na co czekać – oceńcie go sami!

Z barokowych aranżacji Alheny przenosimy się do surowych gitarowych brzmień inspirowanych hard rockiem lat 90-tych z elementami grunge'u i stoner rocka. Late Clock, warszawski rockowy skład, właśnie wypuścił pierwszy singiel "Ocean". Zapowiada on płytę “Broken”. Jeśli tęsknicie do jeasnów i czasów, gdy gitara elektryczna była silniejsza od komputera trafiliście pod dobry adres!

Kolejna propozycja w naszym zestawieniu jest klasycznie rockowa po polsku i powinna poruszyć czułą strunę fanów Happysad, Pidżamy Porno czy T.Love. Właśnie ukazała się podwójna Epka grupy Idee Fixe zatytułowana "Wyścig pokoju". Promuje ją klip do tytułowego utworu.

O zespole Oranżada już pisaliśmy w naszym cyklu. Właśnie pokazali trzeci singiel z najnowszej płyty "Karma Tango" i ruszyli z koncertami. Posłuchajcie i dajcie się przekonać do wypadu na ich sztukę.

Zanim podkręcimy tempo mamy jeszcze jedno melodyjną i nastrojową propozycję. Velow to młody (powstali w 2021) zespół ze Szczecina, który chce opowiadać historie z towarzyszeniem gitar. Ich najnowszy singiel „Nietykalna” pokazuje, że nie mają żadnych powodów by wstydzić się swojej muzyki!

Było lekko? Będzie CIĘŻKO!!!! Zespół Las Trumien opowiedział ponurą historię Bogdana Arnolda, seryjnego mordercy z Katowic. Władca Much, bo tak był nazywany, to przerażająca postać, zatem idealnie pasuje do ciężkich riffów i agresywnego wokalu. To nie jest muzyka dla grzecznych dzieci!

Zostajemy w ciężkich klimatach, ale do kotła dolewamy jeszcze więcej smoły oraz dodajemy przypraw ze starożytnego Egiptu. Tajemnicza grupa Hermopolis inspiruje się starożytnością, okultyzmem i tajemniczymi rytuałami. Ich muzyka leje się oleiście i wprowadza w niepokojący trans. Gdyby Alejandro Jodorowsky żył z pewnością by ich polubił. Niewiele o nich wiadomo, ale podobno pochodzą z Górnego Śląska.

Metal inspirowany historią i kulturą doskonale przyjął się na polskiej scenie. Tym razem przenosimy się z Górnego Egiptu do lasów i gór środkowej i północnej Europy. Grupa Kryvoda łączy folkowe instrumentarium i melodie z okrutnym technicznym deathmetalem. Doskonała muzyka do podróży drakkarem na podbój jakiejś niespodziewającej się niczego wioski z grupą berserkerów.

A na sam koniec mamy coś bez pretensji, bez napinki i bez gwiazdorki. Takie kapele też bardzo lubimy, bo każdy wiek jest odpowiedni by się dobrze bawić, a grupa Twój Stary ewidentnie lubi grać i nie przejmuje się tym co jest modne, a co nie. Cytując legendarnego fanatyka: „I bardzo k*** dobrze”!

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock