Samsung

i

Autor: Shutterstock Samsung

Warto wiedzieć!

Związkowcy Samsung Electronics ogłosili bezterminowy strajk generalny. Jakie są ich postulaty?

2024-07-10 9:21

Pracownicy zrzeszeni w największym związku zawodowym południowokoreańskiego koncernu Samsung Electronics Co., którzy od poniedziałku prowadzili dotychczas najliczniejszą akcję protestacyjną w 55-letniej historii tego giganta technologicznego, ogłosili w środę bezterminowy strajk generalny. Wśród postulatów m.in. podwyżki płac.

"Ogłaszamy bezterminowy strajk generalny od 10 lipca, po tym jak dowiedzieliśmy się, że kierownictwo nie wykazuje chęci do rozmów" - napisał zarząd Krajowego Związku Zawodowego Samsung Electronics (NSEU) w oświadczeniu. Związkowcy NSEU, którzy stanowią ok. 24 proc. z 125 tys. pracowników Samsung Electronics, pierwotnie planowali trzydniową akcję protestacyjną do środy. W przypadku brak postępu w rozmowach z kierownictwem związkowcy już w poniedziałek zapowiadali kolejny, tym razem pięciodniowy strajk począwszy od 15 lipca.

Organizatorzy określili cel strajku jako "zakłócenie produkcji" w fabrykach Samsung Electronics, który jest największym producentem półprzewodników na świecie.

Zobacz też: Xbox zrujnuje nasze dzieciństwo 25 lipca. Przygotujcie się mentalnie

Wiedźmin. 3 miejsca w Polsce, który musi odwiedzić każdy fan książek i gier!

W poniedziałek w pikiecie przed główną bramą fabryki w Hwaseong, 45 km na południe od Seulu, brało udział ponad 6 tys. osób. NSEU podkreślił, że cel został osiągnięty, ponieważ w pierwszym dniu akcji protestacyjnej wzięło udział więcej osób, niż oczekiwano.

Zarząd giganta technologicznego poinformował, że nie doszło do żadnych zakłóceń w produkcji podczas pierwszych dwóch dni akcji protestacyjnej.

Strajk Samsung Electronics. Czy wystąpią opóźnienia na liniach produkcyjnych?

 "Samsung Electronics zapewnia, że nie wystąpią żadne zakłócenia na liniach produkcyjnych" - powiedział rzecznik, cytowany przez AFP. "Firma pozostaje zaangażowana w negocjacje ze związkami zawodowymi w dobrej wierze" - dodał.

NSEU z kolei przekonuje, że doszło do "wyraźnego zakłócenia w produkcji" i dodaje, że im dłużej trwa strajk, "tym bardziej ucierpi kierownictwo". "W końcu ugną się i podejdą do stołu negocjacyjnego. Jesteśmy pewni zwycięstwa" - czytamy w oświadczeniu związku.

NSEU od stycznia prowadzi negocjacje z zarządem firmy w sprawie wzrostu wynagrodzeń, systemu urlopów i premii od zysków. Związek domaga się jednodniowego urlopu dla wszystkich pracowników i znacznej podwyżki wynagrodzeń dla 855 członków, którzy nie podpisali porozumienia w sprawie negocjacji płacowych z 2024 roku - podaje agencja Yonhap. Zażądano również, aby firma zaoferowała więcej płatnych urlopów i zapewniła rekompensatę za straty poniesione przez pracowników podczas strajków.

Samsung Galaxy QUIZ: Jak dobrze znasz flagowe modele telefonów?

Pytanie 1 z 10
W którym roku Samsung wprowadził na rynek oryginalny smartfon Galaxy S?
Źródło: Związkowcy Samsung Electronics ogłosili bezterminowy strajk generalny. Jakie są ich postulaty?