Aleje Jerozolimskie

i

Autor: Lukas Plewnia flickr.com Aleje Jerozolimskie

Zwężenie Alei Jerozolimskich - SONDAŻ pokazał, co na ten temat myślą Warszawiacy

2021-06-14 15:08

Temat zwężenia al. Jerozolimskich od maja rozpala emocje wśród mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Dyskusje na forach internetowych wskazywały, że opinie na ten temat są podzielone. A co pokazał sondaż? Jego wyniki mogą zaskoczyć wiele osób!

Zwężenie Alej Jerozolimskich - plan tego przedsięwzięcia władze Warszawy ujawniły w maju br. Zakłada on utworzenie po jednym pasie ruchu w każdą stronę, buspasy, ścieżki rowerowe i nasadzenia drzew wzdłuż alej. Temat od razu zaczął wzbudzać ogromne emocje wśród mieszkańców i mieszkanek miasta. Na wielu warszawskich grupach na Facebooku toczyły się zażarte dyskusje o to, czy najważniejsza arteria Warszawy powinna zostać zwężona. Dla jednych to zmiana w dobrym kierunku i pójście z duchem czasu, gdyż nowoczesne miasta dążą do ograniczenia ruchu w centrach i oddaniu większej swobody rowerzystom i pieszym. Inni w pomyśle zwężenia Alej Jerozolimskich widzą tylko wielkie korki i dyskryminację kierowców. Śledząc dyskusje można było odnieść wrażenie, że pomysł ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" pokazują jednak coś zupełnie innego.

Widok jak z horroru! Drzewo zniknęło pod grubą warstwą pajęczyn

Jak się okazuje, większość osób biorących udział w badaniu jest za zwężeniem Alej Jerozolimskich. 49% wskazało pierwszą odpowiedź. 17% zaś drugą. Oznacza to, że aż 66% mieszkańców i mieszkanek chce zmian na al. Jerozolimskich. Zdania na ten temat nie ma 18% respondentów i respondentek. Najmniej osób - 16% ankietowanych - uważa, że to zły pomysł. Infografikę z wynikami zamieścił na Twitterze między innymi Jan Mencwel, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Aleje Jerozolimskie - większość mieszkańców za zwężeniem

Badanie IBRiS przeprowadzono 4 i 5 czerwca na zlecenie "Rezczypospolitej". Pytanie, jakie zadano mieszkankom i mieszkańcom Warszawy brzmiało: - Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproponował nową wizje jednej z głównych ulic w mieście. Ma być duzo mniej samochodów, ale wiecej miejsca dla zielenie i rowerów. Czy Pana/Pani zdaniem... - Wybrać można było jedną z czterech odpowiedzi:

  1. To dobry kierunek, powinny być kontynuowane,
  2. To zmiana we właściwym kierunku, ale za mało idąca. Centra miast powinny być bez samochodów
  3. Nie wiem, trudno powiedzieć
  4. To dyskryminacja kierowców

Wyniki sondażu to solidny argument dla władz Warszawy. Warto jednak odnotować głos osób ze stowarzyszenia STOP korkom. Twierdzą oni, że pytanie ankiety zostało źle sformułowane.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Zwężenie Alej Jerozolimskich - SONDAŻ pokazał, co na ten temat myślą Warszawiacy