Tablice pamiątkowe Tchorka

i

Autor: Jake flickr.com Tablice pamiątkowe Tchorka

Zniszczone tablice Tchorka - naprawa pochłonie ogromne pieniądze!

2021-10-20 13:52

Informacje o pierwszych uszkodzonych Tablicach pamiątkowych Tchorka pojawiły się po weekendzie, 2-3 października. Wkrótce okazało się, że członkowie warszawskiego Klubu Gazety Polskiej zniszczyli ponad setkę zabytkowych tablic. Wiadomo już, że łączny koszt ich naprawy będzie bardzo wysoki. Więcej na ten temat w artykule.

Tablic pamiątkowych Karola Tchorka w całej Warszawie jest obecnie 165. Upamiętniają one miejsca tragedii i losy ludzi w okupowanej przez hitlerowców Warszawie. Rzeźbiarz stworzył ich projekt w 1948 roku. To kamienny prostokąt z tarczą na tle krzyża. Napis na tarczy głosi: "Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny". Pod spodem znajduje się zaś przestrzeń, w której umieszczony został tekst poświęcony konkretnemu punktowi stolicy. I to właśnie ta część tablic była niszczona przez wandali, o czym pierwsze doniesienia pojawiły się po weekendzie 2-3 października. Zniszczenia polegały na zaklejeniu słowa "Hitlerowcy" plakietkami ze słowem "Niemcy" (pisaliśmy o tym tutaj). Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki początkowo donosił na Facebooku o pięciu zniszczonych tablicach pod adresami: Nowy Świat 59, Krakowskie Przedmieście 62, Wolska 58, Grójecka 24 oraz Barska 4. Z jego kolejnego wpisu dowiedzieliśmy się, że zniszczonych tablic jest dużo ponad 100! Wkrótce po tym ujawnili się też sprawcy. To członkowie warszawskiego Klubu Gazety Polskiej. Wiadomo już, że usunięcie wyrządzonych przez nich szkód pochłonie ogromne pieniądze.

Poradnik Zdrowie: depresja pierwsze objawy

Wysoki koszt naprawy tablic

Warszawski Klubu Gazety Polskiej przyklejał na tablice plakietki ze słowem "Niemcy" w miejsce, gdzie widniało słowo "hitlerowcy". Adam Borowski, przewodniczący Klubu GP, stwierdził w jednej z wypowiedzi, że tablice przekłamywały rzeczywistość. Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, pisał na Facebooku, że plakietki z pianki przyklejane były na wyjątkowo mocny klej, który zostawił trwałe ślady na zabytkowym piaskowcu.

Krasucki, w rozmowie z Gazetą Wyborczą, podał szacunkowy koszt naprawy. Wynosi on ponad 700 000 złotych! Stołeczny konserwator zabytków powiedział, że specjalistyczna firma, której Zarząd Terenów Publicznych dzielnicy Śródmieście zlecił naprawę siedmiu tablic, wyceniła naprawę każdej z nich na co najmniej 5100 złotych. Uszkodzonych zostało zaś 140 tablic. Kto za to zapłaci? Działania będą najprawdopodobniej zmierzać do tego, by kosztem napraw obciążyć sprawców z warszasawskiego Klubu Gazety Polskiej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Zniszczone tablice Tchorka - naprawa pochłonie ogromne pieniądze!