Znacie ten obraz z okładki rockowej płyty. Został sprzedany za 6 milionów dolarów

i

Autor: Frank Frazetta / Wikiart

Znacie ten obraz z okładki rockowej płyty. Został sprzedany za 6 milionów dolarów

2023-07-03 11:43

Regularnie piszemy o najbrzydszych okładkach świata, najlepszym także kiedyś na pewno poświęcimy cykl tekstów. Amerykańska grupa Molly Hatchet na swoich albumach wykorzystywała obrazy takich klasyków jak Frank Frazetta, Boris Vallejo oraz Paul R. Gregory. Niedawno dzieło Frazetty właśnie poszło pod młotek i osiągnęło rekordową cenę. Potężni wojownicy, piękne i waleczne wojowniczki, tajemnicze krainy, magia i miecz – to klimaty, które amerykański zespół lubił najbardziej.

Obraz zatytułowany „Mroczne królestwo” przedstawia wojownika dzierżącego topór i najwyraźniej zmierzającego do ataku na widza. Elementy zrobi zachwycają grą światła na stalowym i brązowym pancerzu. Broda wojownika i skrzydła przy hełmie sugerują, że to postać z mitologii nordyckich. Może król, może wojownik, może półbóg albo wybraniec. Właśnie „Mroczne Królestwo” zostało sprzedane za około 6 milionów dolarów w jednym z domów aukcyjnych. Pierwotnie ilustracja była okładką opowiadania "Mroczna Krucjata" z 1976, autorstwa Karla Edwarda Wagnera.

Mroczne Królestwo

i

Autor: Frank Frazetta / Wikiart

Obraz ten zdobił płytę „Flirtin’ with disaster”. Grupa wykonuje południową odmianę rocka, w tylu Lynyrd Skynnyrd, ZZ Top czy też podobną do Teda Nugenta. Ich droga do wielkości zaczęła się w 1971 i przebili szklany sufit i w latach 80-tych koncertowali na trasach u boku między innymi UFO, REO Speedwagon, AC/DC czy Thin Lizzy. Nazwa Molly Hatchet ma pochodzić od nazwiska prostytutki, która według legendy zabijała i pozbawiała głowy swoich klientów. Dlatego miała przydomek „Hatchet”, czyli topór. Z przerwami w działalności i sporymi perturbacjami w składzie ale grupa wciąż działa. Trzymają się swojego stylu mieszając country z rockiem i bluesowym boogie.

Autor obrazu, Fank Frazetta był także szalenie interesują postacią. Zmarły w 2011 roku artysta rysował komiksy, tworzył ilustracje i okładki. Sławę przyniosły mu okładki dla serii powieści o Conanie Barbarzyńcy Roberta E. Howarda oraz powieści Edgara Rice’a Burrowsa. Oprócz Molly Hatchet malarz tworzył także okładki między innymi dla Nazareth („Expect No Mercy”), Yngwie Malmsteena („War to End All Wars”) oraz Wolfmother („Wolfmother”). Spod jego ręki, we współpracy z Ralphem Bakshim, wyszedł także w 1983 roku film animowany „Fire & Ice” uznawany za jeden z najbardziej heavy metalowych filmów świata.

Historia z Koprem: Największy skandal w historii polskiego rocka