dziecko

i

Autor: Pixaby 500 plus od 2022 roku nie dla wszystkich? Nowe przepisy naruszają zasadę równości

500 plus od 2022 roku nie dla wszystkich? Nowe przepisy naruszają zasadę równości

2021-08-18 11:48

Od nowego roku zmienią się zasady wnioskowania o świadczenie 500 plus. W związku z tym już pojawiają się problemy. Nowe przepisy mają naruszyć zasadę równości. Czy to oznacza, że do 2022 roku 500 plus nie będzie dla wszystkich? Sprawdźcie w naszym materiale.

Zmiany w 500 plus. Od 2022 roku świadczenie nie dla wszystkich?

Przypomnijmy, od 1 stycznia 2022 roku zmienią się zasady wnioskowania o świadczenie 500 plus. Rodzice i opiekunowie będą składać wnioski w ZUS-ie, a nie w gminach jak to było wcześniej. Co więcej, o dokumenty będzie można złożyć tylko przez internet. Gotówka nie będzie też wypłacana do ręki. Beneficjenci otrzymają przelew na konto bankowe.

Okazuje się, że te zmiany w 500 plus naruszają zasadę równości, którą gwarantuje polska konstytucja. Tak twierdzi Rządowe Centrum Legislacji, cytowane przez "Dziennik Gazetę Prawną". Jak czytamy - niektórzy rodzice mogą mieć problemy z pozyskaniem 500 plus ze względu na "brak środków technicznych oraz umiejętności cyfrowych".

Eska Summer City Śląsk: Legendia at night

Przejście na całkowicie elektroniczną obsługę programu 500+ oceniam jako błąd. To decyzja obarczoną dużym ryzykiem, że świadczenia nie trafią do osób wykluczonych cyfrowo oraz transportowo, które będą mieć problem z dojechaniem do miejsca, w którym otrzymają pomoc w złożeniu wniosku – mówi prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z DGP.

RCL podkreśla też, że obywatel ma prawo odmówić wysyłania dokumentów drogą internetową. Według kodeksu pracy elektroniczne doręczenie jest związane z dobrowolności oraz opcji rezygnacji.

Sonda
Czy pobierasz 500 plus?
Źródło: 500 plus od 2022 roku nie dla wszystkich? Nowe przepisy naruszają zasadę równości