Złotówka za każdy kilogram ubrań. Pomóż kupić inkubator dla szpitala przy schronisku Na Paluchu!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Złotówka za każdy kilogram ubrań. Pomóż kupić inkubator dla szpitala przy schronisku Na Paluchu!

Złotówka za kilogram ubrań! Pomóż kupić inkubator dla zwierząt dla schroniska Na Paluchu!

2021-03-30 16:52

Warszawski ratusz rusza z akcją "Coś dobrego". Chodzi o to, by zebrać jak najwięcej pieniędzy, które pozwolą na zakup inkubatora dla zwierząt dla schroniska Na Paluchu. A żeby wziąć udział w akcji wcale nie trzeba wydawać pieniędzy. Wystarczą... wiosenne porządki w szafie.

Za 1 kilogram niepotrzebnych ubrań, złotówka dla schroniska Na Paluchu - takie są zasady akcji "Coś dobrego" organizowanej przez warszawski ratusz. Główny cel zbiórki to zakup inkubatora dla zwierząt, który trafi do szpitala działającego przy schronisku. Akcja jest organizowana za pośrednictwem platformy Ubrania do oddania.

Czytaj także: Wyjątkowy gest kierowców MZA! Wsparli Schronisko Na Paluchu [GALERIA, WIDEO]

Jakie ubrania są potrzebne?

Do paczek (min. 10 kg) można przekazywać wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej - nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia, czyli bez dziur, bez zmechaceń, bez plam - takie, które sami moglibyśmy jeszcze założyć:

  • ubrania – np. bluzki, spodnie, dresy, sukienki, krawaty, itp.,
  • buty – połączone w pary, czyste, niezniszczone, nie posiadające znacznych śladów zużycia;
  • torebki – kompletne, bez zewnętrznych zniszczeń i braków;
  • biżuteria – pierścionki, spinki, bransoletki, naszyjniki, itp.

Zaczęliśmy od siebie. W ramach wewnętrznego wolontariatu urzędnicy zbierają nienoszone już bluzki, spodnie, buty. A równolegle zapraszamy do udziału każdego, kto chce zrobić coś dobrego dla środowiska i dla czworonogów – mówi wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

Ważne, by w kartonach znajdowało się co najmniej 10 kilogramów ubrań. Ratusz proponuje jednak jeszcze inne rozwiązanie. - Dla osób, które chcą przekazać kilka sztuk odzieży, miasto organizuje punkty stacjonarne „Coś dobrego” - informuje rzeczniczka ratusza, Karolina Gałecka.

W dniach 12-16 kwietnia w wejściach:

  • Urzędu Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197),
  • Urzędu Dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43),
  • Urzędu Dzielnicy Ursus (pl. Czerwca 1976 r. 1),
  • Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61),
  • Urzędu Dzielnicy Wawer (Żegańska 1).

Czytaj także: Wygląda jak dinozaur, ale to... Zobacz, co wykluło się w warszawskim zoo! [WIDEO]

Wyścigi w urzędach

Urzędnicy również dołączyli do akcji „Coś dobrego” - w ramach wewnętrznego wolontariatu. Warszawskie biura i urzędy dzielnic będą ścigać się w uzbieraniu jak największej liczby ubrań. Do paczek zostaną wykorzystane kartony z drugiego obiegu.

Pobierz plakat

Warszawa przygotowała plakaty i grafiki, które można zamieścić np. w mediach społecznościowych czy przykleić na klatce schodowej – pliki dostępne są do pobrania na stronie Warszawskich Ochotników. Miasto zachęca do prowadzenia wspólnych zbiórek wśród znajomych, rodziny i sąsiadów (z zachowaniem zasad sanitarnych) oraz publikacji swoich działań z hashtagiem #MniejRzeczyWięcejDobroci.

Co dzieje się z ubraniami, które oddamy?

Po odbiorze ubrań, każdy karton jest ważony w magazynie. Każdy z nich jest ważony, a za każdy kilogram, na konto wybranej fundacji trafia złotówka. Następnie wszystkie ubrania  są wrzucane do jednego kosza, a następnie trafiają do segregacji. Później trafiają do ponownej sprzedaży, np. do second handów.

Czytaj także: Za każdy kilogram - złotówka na konto fundacji! Legia ruszyła z akcją "Ubrania do Oddania" - Wartość odzieży używanej w Polsce to około 20-80 gr za kilogram. Zależy od obszaru bądź miasta, w którym dana zbiórka została zorganizowana. My przekazujemy złotówkę za każdy kilogram bez względu na lokalizację, a dodatkowo ponosimy kosz przekazania darowizny do fundacji i koszt logistyczny. Złotówka jest więc wartością zawyżoną - tłumaczy inicjatorka projektu "Ubrania do Oddania", Zosia Zochniak. Od początku projektu udało się przekazać blisko 400 tys. złotych organizacjom i jednocześnie uratować 400 ton niepotrzebnej odzieży i wprowadzić ja do ponownej sprzedaży.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z Anteny 30.03

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Wyspa, półwysep, a może rzeka? Dasz radę bezbłędnie rozpoznać po nazwie?

Pytanie 1 z 20
Wisła to nie tylko rzeka, ale także...
Źródło: Złotówka za kilogram ubrań! Pomóż kupić inkubator dla zwierząt dla schroniska Na Paluchu!