schronisko

i

Autor: Pixabay.com

ZAKAZ adopcji zwierząt przed świętami: Schroniska mają DOŚĆ!

2021-12-13 8:36

- Zwierzę to nie zabawka - pomimo powtarzania tego komunikatu, nadal zbyt często po świętach zwierzaki stają się ponownie bezdomne. Aby chronić podopiecznych przed chybionymi decyzjami, Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gdańsku zawiesza adopcje do 3 stycznia 2022 r. Czy inne schroniska pójdą w ich ślady?

"Każdego roku w okresie świątecznym zauważamy wzmożone zainteresowanie błyskawiczną adopcją, w szczególności szczeniąt i kociaków"

 – mówi Emilia Salach, zastępca dyrektora gdańskiego ZOO, nadzorującego funkcjonowanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk".

- Adopcja zwierzęcia "pod choinkę" niestety często bywa co najmniej nietrafionym pomysłem, dlatego od 17 grudnia br. zawieszamy adopcję licząc na zrozumienie przyszłych, odpowiedzialnych rodzin adopcyjnych - dodaje Salach.

Umowę adopcyjną można podpisać jeszcze do 16 grudnia włącznie, ale pamiętajmy, że przed zabraniem zwierzaka do domu trzeba przejść proces adopcyjny – poznać się z nowym podopiecznym, nauczyć jego przyzwyczajeń. Z powodu pandemii COVID_19 na wizytę adopcyjną w schronisku należy umówić się telefonicznie.

Dlaczego adopcje zostaną zawieszone?

Aklimatyzacja adoptowanego zwierzęcia w nowym środowisku trwa nawet do 3 m-cy, a przedświąteczne przygotowania czy wyjazdy nie ułatwiają tego procesu ani nowym właścicielom, ani zwierzakowi. Często przedświąteczna adopcja wynika z ulegania presji najmłodszych członków rodziny. Dorośli uważają, że pies czy kot pod choinką jest prezentem wyjątkowo rozczulającym, nie kalkulując na chłodno dalszych, stałych konsekwencji: wychodzenia na regularne spacery, pozostawianie zwierzaka samego w domu kiedy po okresie wolnego trzeba wrócić do pracy czy szkoły, zmniejszenia czasu przeznaczonego tylko dla siebie, bo opieka nad zwierzęciem wymaga uwagi i czasu.

Utrzymanie kota czy psa jest kosztowne. Poza karmieniami, zwierzęta trzeba regularnie szczepić, a kiedy chorują leczyć. Należy także brać pod uwagę, że być może trzeba będzie skorzystać ze szkoleń czy porad behawiorysty, co też wiąże się z niemałymi kosztami. Opieka nad adoptowanym zwierzakiem spada głównie na osoby dorosłe, bo fascynacja z przybycia nowego domownika szybko może minąć najmłodszym, i wówczas staje się on już nie powodem do radości, ale często niestety ogromnej frustracji.

W trosce o zwierzęta, od piątku 17 grudnia 2021 do poniedziałku 3 stycznia 2022 roku, schronisko wstrzymuje wydawanie zwierząt nowym chętnym. Wizyty adopcyjne oraz praca przedadopcyjna z wybranym wcześniej zwierzakiem trwają przez cały czas - bez zmian.

Ktoś wyrzucił te śliczne kuleczki na śmietnik. Schronisko ma twardy orzech do zgryzienia
Źródło: ZAKAZ adopcji zwierząt przed świętami: Schroniska mają DOŚĆ!