Słownik szczecińsko-polski

i

Autor: brak danych Słownik szczecińsko-polski

Zaimki ON/ONA - dlaczego warto ich używać? Powód jest zaskakujący!

2021-03-18 11:04

Dlaczego warto wstawiać słowo ON lub ONA w swoich profilach społecznościowych? Powód ten dla niektórych wydaje się być dziwny, dla niektórych nie. Język polski jest silnie zgenderyzowana i w zasadzie od razu określa on nam płeć człowieka. Wiele osób jednak czuje się, iż jest płci odmiennej, dlatego coraz więcej osób w wielu swoich profilach społecznościowych wpisuje ON/ONA, aby zaznaczyć jak się do niej prawidłowo zwracać.

ON/ONA a może....

Dlaczego należy respektować to słowo? Głównie dlatego, żeby uszanować drugą osobę, do której się zwracamy. W końcu to jak do kogoś mówimy świadczy o nas samych. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nie jest zadeklarowanych płciowo, coraz więcej osób poddaje się zabiegom zmiany płci i coraz więcej osób płciowo czuje się inaczej niż wskazuje na to biologia. Właśnie dlatego wiele osób rekomenduje aby na swoich profilach społecznościowych zamieszczać słowo ON lub ONA. Po co? Właśnie dlatego, aby dana osoba, która w końcu nas znać nie musi, zwracała się do nas w sposób który my chcemy. Koniec końców nie powiemy do Asi "Franek" lub na odwrót. To - jak szanujemy drugą osobę świadczy także w końcu o nas samych. Właśnie dlatego warto używać słów ON/ONA.

Dawid Narożny ostro do hejterów. Nie przebiera w słowach!
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?

JAK ZMIENIA SIĘ NASZ JĘZYK?

Warto zwrócić uwagę, że także w codziennej mowie używamy coraz więcej form bezosobowych. Chcąc nie chcą, w ten sposób także z góry nie określamy płci. W końcu kto z nas nie użył lub nigdy nie usłyszał: „moje kochanie zrobiło mi niespodziankę”, „proszę przyjść do szkoły z rodzicem” - a w końcu w tych wypadkach nie mamy określonej przez język płci. Dlaczego warto więc wrzucić na swoje profile społecznościowe słowo ON/ONA? Dzięki temu pokazujesz wsparcie dla społeczności trans i normalizujesz podawanie zaimków przez osoby, których zaimki nie są oczywiste.

SKĄD W UŻYCIU SŁOWO ON/ONA? Wiele osób niebinarnych, ze względu na ograniczenia polszczyzny lub po prostu dlatego, że tak im bardziej pasuje, decyduje się zwyczajnie używać form „on” lub „ona” – czy to zgodnie z ich płcią przypisaną przy urodzeniu. Ze względu na użycie już istniejącego w polszczyźnie rodzaju neutralnego jest to jedna z najczęściej używanych oraz łatwych do zrozumienia opcji. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Zaimki ON/ONA - dlaczego warto ich używać? Powód jest zaskakujący!