Zagrożenie pożarowe w siedmiu województwach. Ogień zagraża zwierzętom!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Zagrożenie pożarowe w siedmiu województwach. Ogień zagraża zwierzętom!

2021-06-16 9:17

Duże zagrożenie pożarowe występuje częściowo w siedmiu województwach. Dotyczy części województw dolnośląskiego, wielopolskiego, łódzkiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje w większości średni lub mały poziom zagrożenia pożarowego. Tylko dla południa Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Polskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa nie wydało żadnego alertu.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów

Zagrożenie pożarowe w siedmiu województwach. Ogień zagraża zwierzętom!

W związku z zagrożeniem pożarowym w niebezpieczeństwie są nie tylko rośliny. Dym i płomienie niszczą kryjówki leśnych zwierząt. Szczególnie narażone są małe ssaki, jak jeże, oraz ptaki, które gniazdują w wysokiej trawie. Jeśli zauważycie dym i ogień reagujcie! Małe płomienie można ugasić samodzielnie przy pomocy wody lub gaśnicy samochodowej. Każdy płomień może się łatwo rozprzestrzenić. Jeśli natomiast planujecie ognisku lub grilla ze znajomymi, to nie zapomnijcie o dokładnym zagaszeniu tego miejsca. Tu z pomocą przyjdzie wam również piasek.

Źródło: Zagrożenie pożarowe w siedmiu województwach. Zwierzęta są w wielkim niebezpieczeństwie!