Wyższy ZUS dla osób NIEZASZCZEPIONYCH. Doradca premiera mówi jasno. A to nie wszystko!

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Wyższy ZUS dla osób NIEZASZCZEPIONYCH. Doradca premiera mówi jasno. A to nie wszystko!

Wyższy ZUS dla osób NIEZASZCZEPIONYCH. Doradca premiera mówi jasno. A to nie wszystko!

2021-12-23 11:58

Prof. Andrzej Horban udzielił ostatnio wywiadu "Rzeczpospolitej". Doradca premiera przestrzega przed gwałtownym wzrostem zachorowań oraz obłożeniem szpitali w związku z wariantem Omikron. To jednak nie wszystko. Horban wypowiedział się również o obowiązkowych szczepieniach oraz... wyższej składce ZUS dla niezaszczepionych.

Wariant Omikron w Polsce. Kolejne przypadki

Już nie tylko Delta, ale także Omikron. W czwartek, 23 grudnia resort zdrowia poinformował o kolejnych przypadkach wariantu Omikron w kraju. Potwierdzonych jest już 15 zakażeń.

Prof. Horban w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreślił, że "mamy poważny problem z Omikronem, który nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek". Przenosi się też szybciej niż poprzednik - Delta.

Doradca premiera przestrzega też przed "prawdziwym tsunami".

W ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem – stwierdził przewodniczący Rady Medycznej i dodał, że może być konieczne wprowadzenie w Polsce twardego lockdownu.

Pijany kierowca BMW pędził S7 z prędkością 169 km/h

Większy ZUS dla niezaszczepionych?

Prof. Horban podkreślił, że ciężka sytuacja jest w wielu krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii czy Holandii - które wprowadzają lockdown. Zapytany, czy w Polsce wystarczą maseczki, paszporty covidowe i dystans, odpowiedział:

Owszem, oczywiście jestem za paszportami, za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień, a może i wyższą składką ZUS dla niezaszczepionych, ale zanim to zrobimy, zaleje nas tsunami zakażonych i umrą tysiące Polaków. Jeszcze nie skończyła się jedna fala pandemii, a już nakłada się na nią kolejna. W ciągu trzech do sześciu tygodni nowy wariant może stać się w Polsce dominujący. W polskich szpitalach leży ok. 20 tys. osób, za chwilę nałożą się na to dziesiątki tysięcy nowych pacjentów. Zabraknie nawet stadionów. Mamy przy tym dzieci. Dzieci są praktycznie nieszczepione, a chorują. Przez to chorują całe rodziny. W końcu stycznia naprawdę będziemy mieli problem. A mówiąc wprost: możliwy jest dramat, jakiego dawno nie widzieliśmy - powiedział doradca premiera.

Jak zahamować rozwój pandemii? Prof. Horban podkreśla, że konieczne są szczepienia. Chodzi zarówno o osoby, które jeszcze nie przyjęły preparatu, jak i te, która są po dwóch dawkach i czeka ich przypominająca.

Sonda
Czy przedszkola powinny zostać zamknięte przez wariant Omikron koronawirusa?
Źródło: Wyższy ZUS dla osób NIEZASZCZEPIONYCH. Doradca premiera mówi jasno. A to nie wszystko!