podpaska

i

Autor: pexels "Uprzejmie donoszę: Nie jestem w ciąży" - nowa akcja w Polsce. Na czym polega?

Kobiety mają dość! Wyślą tampony i podpaski do resortu zdrowia. To akcja na nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

2021-11-29 9:55

"Uprzejmie donoszę: Nie jestem w ciąży" - to nowa ogólnopolska akcja. Na czym polega? Jest odpowiedzią na pomysł Ministerstwa Zdrowia dotyczący rejestru ciąż. Ten miałby zostać wprowadzony w Polsce w przyszłym roku.

"Uprzejmie donoszę: Nie jestem w ciąży"- na czym polega nowa akcja?

Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu zrobiło się głośniej o pomyśle Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o centralny rejestr ciąż. Od 1 lipca 2022 roku do systemu mają trafiać dodatkowe informacje o pacjentach, w tym również o ciążach kobiet. Choć Adam Niedzielski zaznaczył, że nie jest to rejestr, a tylko raportowanie zdarzeń medycznych, to projekt budzi sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, że ma być on prowadzony, by sprawdzać, czy kobiety nie dokonały aborcji.

Karetka z sercem przemknęła przez zakorkowany Wrocław

Na pomysł polskiego rządu odpowiadają właśnie aktywistki. Akcja: "Uprzejmie donoszę: Nie jestem w ciąży" organizowana jest m.in. przed Fundację Feminoteka, czy Dziewuchy Dziewuchom. Na czym polega? Organizatorki zachęcają, by wysyłać do resortu zdrowia zdjęcia tamponów, podpasek, kubeczków menstruacyjnych ze wspomnianym dopiskiem. W mediach społecznościowych pojawił się też przykładowy mail, jaki można wysłać do rządu:

Szanowny Panie Ministrze,W związku z doniesieniami medialnymi o planach ministerstwa zdrowia, aby rejestrować kobiety w ciąży, pragnąc zapobiec naruszeniu mojego prawa do intymności i zachowania tajemnicy lekarskiej, informuję uprzejmie bez konieczności angażowania w niekonstytucyjną działalność mojego ginekologa/ginekolożki, że nie jestem w ciąży. Dowód poniżej <zdjęcie>Z poważaniem,Imię i nazwisko

Dodajmy, że rejestr ciąż nie jest pomysłem nowym, bo podobne hasła padły już w 2008 roku z ust ówczesnej minister zdrowia - Ewy Kopacz. Posłanka chciała w ten sposób walczyć z podziemiem aborcyjnym. Wtedy do rządu też miały trafić podpaski.

Sonda
Rząd chce rejestrowania wszystkich ciąż. Popierasz ten pomysł?
Źródło: Kobiety mają dość! Wyślą tampony i podpaski do resortu zdrowia. To akcja na nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia