Powstańcy Warszawscy i ambasadorzy akcji BohaterON

i

Autor: Ewa Sas

Wyślij kartkę do Powstańca Warszawskiego, zgłoś kandydata do nagrody BohaterON

2021-07-29 21:21

Rusza VI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON – włącz historię! Wysyłając kartkę, każdy może okazać pamięć Powstańcom Warszawskim i realnie im pomóc. A zgłaszając kandydatów do Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich, wspólnie docenić tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i opowiadają historię Polski XX wieku.

Babcia powstaniec jest dla mnie jedynym autorytetem. Wnuk wspomina ukochaną babcię walczącą w Powstaniu Warszawskim

Kartka i pomoc dla Powstańców Warszawskich

Symboliczną datą 1-go sierpnia, w dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczyna się kampania BohaterON – włącz historię! Projekt ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku. Kampania jest realizowana od 2016 roku zgodnie z hasłem Pamięć – Edukacja – Pomoc. W ramach akcji po raz szósty, każdy kto chce uhonorować i wesprzeć uczestników Powstania Warszawskiego, będzie mógł do nich wysłać za pośrednictwem strony www.bohateron.pl kartkę, która nie tylko łączy pokolenia, ale również realnie pomaga.

Internetowe kartki są odpłatne. Można wpłacić kwotę 10, 50 lub 100zł. Pieniądze są przekazywane na pomoc Powstańcom. – W ubiegłym roku, kiedy na świecie pojawiła się pandemia koronawirusa, zrezygnowaliśmy z zachęty do wysyłania własnoręcznie robionych pocztówek czy listów, na rzecz kartek wysyłanych za pośrednictwem naszej strony internetowej. Odręczna korespondencja była wyjątkowa, bardzo angażująca naszych Bohaterów i z całą pewnością dawała im mnóstwo radości, o czym świadczy fakt, że na te wiadomości osobiście odpisywali. Tak było, ale siłą rzeczy z upływem kolejnych lat, sprawia im to coraz więcej trudności, nie są w stanie na wszystkie listy odpowiedzieć. Postanowiliśmy zmienić formułę akcji. Nasz pomysł spotkał się ze zrozumieniem odbiorców kampanii i samych Powstańców – wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka projektu BohaterON.

Internauta może wypełnić kartkę maksymalnie 25 słowami – tyloma, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego.- Wyobraźmy sobie ten czas w trakcie powstania, kiedy Powstańcy i ich rodziny drżeli o zdrowie swoich najbliższych. Musieli tylko w 25 słowach zmieścić tak olbrzymią dawkę emocji - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Kartki można wysyłać przez cały rok. Organizatorzy akcji zachęcają też do pozostawienia swoich danych kontaktowych. Bo być może pewnego dnia na skrzynce mailowej lub w słuchawce telefonu będzie na nas czekać wiadomość od Powstańca Warszawskiego. Jak się okazuje - wysyłanie kartek było początkiem wielu znajomości z tymi, którzy tworzyli historię powstania.

Od początku akcji BohaterON wysłano już ponad milion kartek i udało się zebrać 1mln200 tys. zł na bezpośrednią pomoc dla Powstańców.

Statuetka BohaterON im. Powstańców Warszawskich

Ci, którzy szczególnie promują wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną, mogą zostać wyróżnieni statuetką BohaterON. Kandydatów można zgłaszać w siedmiu kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz. Zgłoszenia może dokonać każdy w dniach 1 do 31 sierpnia za pomocą strony bohateron.pl. Laureatów wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

QUIZ. 77 rocznica Powstania Warszawskiego. Przekrojowy test wiedzy o bohaterach

Pytanie 1 z 20
O której godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Wyślij kartkę do Powstańca Warszawskiego, zgłoś kandydata do nagrody BohaterON