Wścieklizna w Warszawie: Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii alarmuje! Gdzie lepiej nie spacerować?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wścieklizna w Warszawie: Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii alarmuje! Gdzie lepiej nie spacerować?

2021-07-26 9:28

Wścieklizna w Warszawie: Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii alarmuje! Niebezpieczna choroba znów atakuje w okolicach stolicy, a jej ofiarami są lisy. Toczenie piany z pyska, nietypowa ufność i agresja - to wszystko jest objawami wścieklizny, które można zauważyć u zwierząt chorych na wściekliznę!

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 37. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. „Przypadek ten stwierdzono w Warszawie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym” - informuje urząd wojewódzki. Wścieklizna to bardzo niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna zwierząt. Zarazić mogą się nią również nasze zwierzęta domowe - psy i koty. Jeśli w twojej okolicy wykryto wściekliznę, to przez jakiś czas powstrzymaj się od spacerów. Warto udać się również do weterynarza i zaszczepić naszych podopiecznych.

Do dzisiaj nieznany jest lek przeciwko wściekliźnie dlatego dla większości zwierząt kontakt z nią kończy się śmiercią. Wścieklizna jest niebezpieczna również dla ludzi.

Marcin Lewandowski przed IO: To rywale myślą, jak wygrać z Lewandowskim

Wścieklizna - objawy

Jak rozpoznać wściekliznę? Choroba rozprzestrzenia się po ugryzieniu. U ludzi rozpoznajemy następujące objawy:

  • swędzenie, mrowienie i narastający ból
  • wrażliwość na dotyk
  • biegunka
  • zaburzenia czucia
  • agresywne zachowania

U zwierząt wściekliznę możemy rozpoznać, gdy występują między innymi ataki szału, nieposłuszeństwo, agresja i otępienie. Prócz tego występują też ślinotok, brak apetytu, gorączkę, trudności w połykaniu, niedowład żuchwy oraz mięśni przełyku.

Źródło: Wścieklizna w Warszawie: Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii alarmuje! Gdzie lepiej nie spacerować?