Lis

i

Autor: pixabay.com Lis

WŚCIEKLIZNA NA MAZOWSZU - wykryto kolejne przypadki! Sprawdźcie, gdzie

2021-08-09 12:17

W województwie mazowieckim potwierdzane są kolejne przypadki wścieklizny. W sierpniu poinformowano o wykryciu choroby u lisów na terenach dwóch miejscowości. Mieszkańcy okolic, w których wykryto wściekliznę, powinni szczególnie uważać na swoje zwierzęta domowe.

Wścieklizna na Mazowszu - wykryto kolejne przypadki. Choroba szaleje od stycznia 2021, kiedy to stwierdzono pierwszy jej przypadek. Od tamtego czasu testy dały pozytywny wynik w 39 próbkach z Mazowsza. Wścieklizna to groźna choroba wirusowa, która może spowodować śmierć z powodu niewydolności oddechowej. Łatwo zarażają się zwierzęta, ale wścieklizna może też być przenoszona na człowieka. Ostatnie przypadki wykryto na terenie dwóch mazowieckich miejscowości, o czym poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Próbki pobrano z ciał lisów. Gdzie stwierdzono wściekliznę? Nazwy miejscowości znajdziecie w dalszej części artykułu.

Bohaterski górnik uratował chłopaka i jego psa

Wścieklizna w Policznej i Janowie

Na terenie województwa mazowieckiego stwierdzono ostatnio 38. i 39. przypadek wścieklizny. Pierwszy dotyczy padłego lisa w miejscowości Policzna w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim. Drugi - wykryty u uśpionego lisa - w Janowie w gminie Skaryszew w powiecie radomskim. Do tej pory przypadki wścieklizny na terenie Mazowsza notowano w:

  • powiat garwoliński 8 (7 lisów i 1 jenot)
  • powiat miński 2 (lisy)
  • powiat otwocki 22 (21 lisów i 1 sarna)
  • powiat radomski i miasto Radom 5 (4 list i 1 kot)
  • Warszawa 1 (lis)
  • powiat zwoleński 1 (lis)

Obowiązkowe szczepienie psów

Wścieklizna to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt domowych oraz ludzi. Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie psów po ukończeniu 3 miesiąca życia. Należy to zrobić w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie powtarzać szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Lekarz zachęca również do szczepienia kotów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: WŚCIEKLIZNA NA MAZOWSZU - wykryto kolejne przypadki! Sprawdźcie, gdzie