​Wirus RSV atakuje w Warszawie! Połowa hospitalizowanych dzieci jest nim zakażona

2021-10-18 17:10

Dla najmłodszych wirus RSV może być znacznie groźniejszy niż Covid-19. Dzieci z problemami z oddychaniem przybywa na warszawskich oddziałach szpitalnych​. W dwóch placówkach nawet 70 procent hospitalizowanych maluchów jest zakażonych wirusem RSV.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Wirus RSV w Warszawie. Atakuje drogi oddechowe

Maluchów z problemami z oddychaniem przybywa na oddziałach szpitalnych​. W warszawskich szpitalach na oddziałach pediatrycznych zaczyna brakować łóżek, a 50 proc. hospitalizowanych dzieci jest zakażonych właśnie wirusem RSV. Są szpitale, gdzie ten odsetek jest większy. - W Szpitalu Bielańskim i Warszawskim Szpitalu dla Dzieci mamy 70 proc. małych pacjentów zakażonych RSV - mówi Marzena Wojewódzka z urzędu miasta. Liczba pacjentów w placówce przy Niekłańskiej jest wyższa niż liczba faktycznych miejsc. - To nie jest nowy wirus, ale lockdown sprawił że zakażeń było znacznie mniej niż teraz. Teraz wróciliśmy do przedszkoli, szkół i pracy. Im więcej kontaktów, tym więcej zakażeń - mówi dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, dr Tomasz Maciejewski. RSV jest głównym powodem infekcji dróg oddechowych. Zakażenia się przenoszą drogą kropelkową. Okres wylęgania choroby wynosi 4-6 dni. Szybko się rozprzestrzenia wśród małych dzieci, m.in. w żłobkach i przedszkolach. Jest przyczyną hospitalizacji dzieci z zapaleniem oskrzelików i z zapaleniem płuc.

Czytaj także: "Stop torturom na granicy!" Marsz w obronie uchodźców w Warszawie

Dla najmłodszych ten wirus może być znacznie groźniejszy niż Covid-19. - Szczególnie groźny jest dla noworodków i wcześniaków. One nie mają tak mocno ukształtowanych płuc, żeby walczyć z tak poważnymi infekcjami - mówi dr Maciejewski. Nie ma szczepionki przeciwko RSV, dlatego najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed zakażeniem jest podanie gotowych przeciwciał.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Cudów się nie spodziewaj, od 8 pkt jesteś już kozakiem

Pytanie 1 z 10
Prezydentem Polski w momencie wybuchu II Wojny Światowej był:
Źródło: ​Wirus RSV atakuje w Warszawie! Połowa hospitalizowanych dzieci jest nim zakażona