Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Wielorybie „wymiociny” są cennym składnikiem drogich perfum

2022-03-18 10:36

Chociaż może to wydawać się nieco dziwne to jeden z cenniejszych składników drogich perfum to wymiociny wieloryba. Perfumując się przed wyjściem większość z nas nie zastanawia się co powoduje, że nasz ulubiony zapach utrzymuje się tak długo i pachnie tak zniewalająco – często jest to spowodowane właśnie dzięki dodatkowi wielorybich wymiocin. Jak to możliwe?

Wymiociny w składzie perfum?

Producenci perfum płacą za ten niezwykle rzadki składnik fortunę. I nie zmienia tego fakt, że pochodzi on z układu pokarmowego wieloryba i można nazwać go wymiocinami wieloryba, ponieważ zwierzęta te wydalają go by chronić swój przewód pokarmowy przed uszkodzeniami. Większość z nas nie wie to właśnie Ambra jest właśnie tym cennym składnikiem. Wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota nazywa się Ambergris Tincture i jest prawdopodobnie wynikiem niestrawności lub zaparcia wieloryba.

Ambrę można znaleźć unoszącą się na morzu lub na plaży. Nie wygląda ona imponująco, jest to woskowy zlep zazwyczaj występujący w kolorach od szarego przez żółtawy lub brązowy. Ambra w czystej postaci ma konsystencję wosku, jest lżejsza od wody i mięknie w cieple ręki. Występuje w różnych rozmiarach niektóre są wielkości męskiej pięści największe ważą nawet ponad 120 kg.  W czystej formie ten składnik nie pachnie zbyt ładnie, jego zapach można porównać do zapachu końskiego potu, ale po odpowiednim przetworzeniu nabiera piżmowego zapachu.

W przemyśle perfumeryjnym poza balsamicznym zapachem ambry wykorzystuje się jej właściwości doskonałego utrwalacza, dlatego to właśnie drogie perfumy, które długo utrzymują swój zapach na skórze mają w swoim składzie… wymiociny wielorybów. Kiedyś by pozyskać Ambrę zabijano wieloryby, teraz zaprzestano tego procederu i korzysta się z bryłek znalezionych przez rybaków na żerowiskach wielorybów. Nie ma tego składnika wiele i dlatego jest on tak bardzo cenny. Rybacy z Jemenu, którzy znaleźli 127-kilogramową bryłę tego składnika zarobili na jego sprzedaży aż 1,5 miliona dolarów!

Nie jest to jedyny dosyć dziwny składnik perfum. Bardzo popularne piżmo to nic innego jak substancja pochodząca z gruczołów około odbytniczych piżmowca. To, jakie perfumy wybierzecie na dziś, te z dodatkiem wymiocin wieloryba czy takie z odrobiną substancji spod ogona piżmowca?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Źródło: Wielorybie „wymiociny” są cennym składnikiem drogich perfum