Obostrzenia od 4 maja. Jakie będą?

i

Autor: Pixabay/Alexandra_Koch

Wielkie luzowanie obostrzeń od 4.05. Oto plan rządu na maj

2021-04-26 10:02

Wielkie luzowanie obostrzeń od 4.05. Oto plan rządu na maj. W tym tygodniu rząd ma przedstawić plan luzowania obostrzeń oraz odmrażania gospodarki w maju. Jakie zmiany czekają nas od 4 maja? Co na konferencji prasowej w tym tygodniu zapowie Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. Jaki jest plan luzowania obostrzeń od 04.05? Przeczytaj co może nas czekać już od 4.05 w związku z obostrzeniami!

Wielkie luzowanie obostrzeń od 4.05. Oto plan rządu na maj. Co nas czeka w maju? W końcu rząd zapowiedział, iż jeszcze przed weekendem majowym podany zostanie plan luzowania obostrzeń, które czekać ma nas w maju. Już w zeszłym tygodniu, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż już na przełomie maja i czerwca może czekać nas duże otwarcie gospodarki - wszystko związane jest z tym, iż tempo szczepień przyśpiesza. W związku z tym w maju już czeka nas luzowanie obostrzeń. Jakie więc mogą być obostrzenia od 4.05? Przyglądamy się najbardziej prawdopodobnym scenariuszom. 

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ OD 04.05.2021 - Maseczki tylko w pomieszczeniach?

O maseczkach zrobiło się głośno już od kilku dni, kiedy rozpoczęła się debata, czy aby nie warto zdjąć maseczek na świeżym powietrzu. Być może, już na konferencji prasowej ministra zdrowia oraz premiera, która ma odbyć się przed majówką zostanie zapowiedziane, iż maseczek nie będzie trzeba nosić na świeżym powietrzu. Obecnie, przynajmniej do 2 maja w Polsce maseczki są obowiązkowe wszędzie z niewielkimi tylko wyjątkami - nie trzeba ich nosić w domach, w lasach, w parkach, na zieleńcach, w ogrodach botanicznych, podczas prywatnej podróży samochodem czy też podczas spożywania posiłków w zakładach pracy. 

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ OD 04.05 - Dzieci pójdą do szkół?

Od 26.04 w 11 województwach w Polsce, dzieci z klas I-III wróciły do nauki hybrydowej. Wiele wskazuje na to, iż już po weekendzie majowym także dzieci z pozostałych województw wrócą do szkół w trybie hybrydowym - przynajmniej te dzieci z klas I-III. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział kilkanaście dni temi, że plany zakładają, by od początku maja co tydzień wracaliby do zajęć uczniowie kolejnych klas. Czy jednak to się uda? Być może. Wiemy jednak niemal na pewno, iż w tym roku akademickim nie ma już szans aby na uczelnie wrócili studenci.

Grill – rodzaje, jaki powinien być dobry grill?

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ OD 4.05 - Co dalej z basenami?

Luzowanie obostrzeń po 4.05. może także sięgnąć baseny oraz pływalnie. Te, jak wiadomo są zamknięcie już od jakiegoś czasu. Czy po weekendzie majowym rząd będzie luzował obostrzenia na basenach? Pływalnie i baseny obecnie są czynne tylko dla członków kadr narodowych. Nie można jednak wykluczyć, iż luzowanie obostrzeń po 4.05 dotyczyć będą także basenów - jednak oczywiście z odpowiednimi limitami osób.

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ W MAJU A HOTELE

O tym, że hotele będą zamknięte na majówkę wiemy już od niemal miesiąca. Rząd zapowiedział takie rozwiązanie już dawno, z uwagi na to, aby ludzie nie podróżowali pomiędzy miastami i aby ograniczyć transmisję koronawirusa. Na razie rozporządzenie zakazuje działalności hoteli co najmniej do 3 maja. Co będzie dalej? Nie można wykluczyć, iż luzowanie obostrzeń od 04.05 dotknie także hoteli. Minister zdrowia zapowiedział tylko, że w środę poznamy zasady odmrażania i tej branży.

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ A DZIAŁALNOŚĆ RESTAURACJI

W wielu europejskich krajach luzowanie obostrzeń dosięgnęło gastronomi. Czy po weekendzie majowym w Polsce będzie podobnie? Na razie najbardziej prawdopodobne jest otwarcie ogródków przy restauracjach - coraz lepsza pogoda będzie sprawiać, iż to wszystko stanie się możliwe a chętnych do spożywania posiłku na świeżym powietrzu z pewnością nie zabraknie. Na razie nie ma zaś konkretów mówiących o terminie otwarcia gastronomii. Nieoficjalnie mówi się, że pierwszym krokiem może być otwarcie ogródków gastronomicznych na świeżym powietrzu, bez możliwości korzystania ze stolików w pomieszczeniach - i to właśnie jest najbardziej prawdopodobny scenariusz który może czekać gastronomię po 04.05.

KULTURA WRÓCI TAKŻE PO MAJÓWCE?

Luzowanie obostrzeń może także sięgnąć instytucje kultury. Kina, teatry czy galerie sztuki mają być otwarte po długim, majowym weekendzie - taką zapowiedzieć kilka dni temu ogłosił Adam Niedzielski, który rozmawiał w tej sprawie z Ministrem Glińskim. -

Najprawdopodobniej w najbliższą środę rząd ogłosi plany luzowania obostrzeń na najbliższe tygodnie. Jak zapowiedział wcześniej Adam Niedzielski, ma być to plan na cały miesiąc maj.

Źródło: Luzowanie obostrzeń maj 2021 - plan rządu na odmrażanie gospodarki