Wielka ulewa w Warszawie, w Krakowie zagrożenie powodzią. IMGW wydało ostrzeżenia

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne/IMGW Wielka ulewa w Warszawie, w Krakowie zagrożenie powodzią. IMGW wydało ostrzeżenia

Wielka ulewa w Warszawie, w Krakowie zagrożenie powodzią. IMGW wydało ostrzeżenia [GDZIE JEST BURZA?]

2021-08-30 18:16

Niespokojna sytuacja powodziowa w krakowskim Bieżanowie. Przez padający od rana deszcz poziom wody w zbiorniku retencyjnym znacznie się podniósł. W Warszawie wielka ulewa. Zalane jest m.in. centrum stolicy. IMGW wydało ostrzeżenia niemal dla całego kraju. Sprawdź, gdzie jest burza.

Alerty niemal dla całej Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Na południu Polski są to ostrzeżenia drugiego stopnia. Sytuacja jest bardzo trudna m.in. w krakowskim Bieżanowie. Służby apelują do mieszkańców o pozostawianie swoich samochodów w bezpiecznym miejscu.

Czytaj także: Dziwne dźwięki w polskich lasach. Lasy Państwowe dementują plotki o lwach i gepardach!

O godzinie 15.00 w bieżanowskim zbiorniku brakowało prawie półtora metra do stanu alarmowego i niemal trzech metrów do korony wałów. Wody Polskie poinformowały o możliwości częściowego zrzutu ze zbiornika, co może wpłynąć na wzrost poziomu pobliskiej Serafy. Spółka przygotowała pompy, na wypadek konieczności wypompowywania wody na miejscu. Miasto zabezpieczyło dla mieszkańców kontenery z workami i piaskiem. Na miejscu jest patrol straży miejskiej, który informuje mieszkańców o aktualnej sytuacji.

Prognoza pogody dla Krakowa nie jest optymistyczna. We wtorek padać ma przez cały dzień. Momentami opady mogą być bardzo

Dziś trudna sytuacja też w Warszawie. Przez silne opady deszczu w wielu miejscach tworzą się korki. - Ja jadę przez centrum. Most Łazienkowski - tam leje potwornie, tworzą się gigantyczne kałuże - relacjonuje nasza czytelniczka.

Ostrzeżenia IMGW: Gdzie jest burza? Gdzie obowiązują alerty?

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla województw:

 • pomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • podlaskiego,
 • mazowieckiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • wielkopolskiego,
 • dolnośląskiego,
 • opolskiego,
 • łódzkiego,
 • świętokrzyskiego,
 • lubelskiego,
 • a także dla północnych części województwa śląskiego
 • i małopolskiego.

Na tym obszarze prognozuje się opady deszczu w wysokości od 20 do 50 mm. Możliwe jest także występowanie burz.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla południowej części województw śląskiego i małopolskiego, gdzie całkowita suma opadów może wynieść od 35 do 50 mm, a lokalnie do 70 mm. Miejscami możliwe są również burze.

Czytaj także: W Polsce spadł ŚNIEG W SIERPNIU! W Tatrach nawet 25 centymetrów białego puchu

Co oznaczają alerty IMGW?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

 Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Podtopione ulice i połamane drzewa. Czy wiesz, jak zachować się podczas burzy? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Czy podczas burzy można wychodzić z domu?
Raport z anteny 30.08, godz.10
Źródło: Wielka ulewa w Warszawie, w Krakowie zagrożenie powodzią. IMGW wydało ostrzeżenia [GDZIE JEST BURZA?]