Restauracja Skamiejka

i

Autor: https://www.facebook.com/Skamiejka/ Google Restauracja Skamiejka

Warszawska restauracja mierzy się z hejtem - telefony z obelgami odbierają ukraińscy pracownicy

2022-03-03 10:23

Sankcje i wykluczenia dotykają Rosję za atak na Ukrainę. Skutki działań Władimira Putina odczuwają też osoby, które z jego polityką nie mają nic wspólnego. Na rosyjską właścicielkę jednej z restauracji na Pradze-Północ wylała się fala hejtu. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Rosyjska napaść na Ukrainę rozpoczęła się 24. lutego. Od tego czasu oczy całego świata skierowane są na kraj, którego obywatele i obywatelki walczą o swoją wolność. Polska i inne kraje nie ustają zaś w pomocy dla uchodźczyń oraz tych, którzy zostali na terenach objętych walkami. Rosja spotyka się zaś z międzynarodowymi sankcjami i ogromną krytyką. Władimir Putin i podlegli mu dowódcy, którzy wywołali wojnę, są już wprost określani zbrodniarzami. Należy jednak pamiętać, że wielu Rosjan nie utożsamia się z przestępczymi działaniami Kremla, a Ci, którzy mieszkają poza Rosją, najczęściej otwarcie wspierają walczącą Ukrainę. Niestety także oni doświadczają konsekwencji czynów Putina - chodzi o hejt. Na początku marca głośny stał się przypadek restauracji Skamiejka na Pradze-Północ. Prowadzi ją pani Tamara, Rosjanka od lat mieszkająca w Warszawie. Choć ani ona ani personel lokalu nie popierają wojny, w restauracji regularnie odbierane są telefony z obelgami. Pracownicy, z których część to Ukraińcy, zamieścili na Facebooku apel do mieszkańców.

Pracownicy: "Rosja/Rosjanie to nie Putin i jego imperialistyczne zapędy"

Skamiejka to restauracja mieszcząca się pod adresem Ząbkowska 37. Lokal serwujący dania kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej ceniony jest za jakość potraw i obsługi. Prowadząca Skamiejkę pani Tamara mieszka w Polsce od kilkudziesięciu lat. We wtorek, 1. marca obchodziła swoje urodziny. Tego dnia na FB restauracji pojawił się też wpis opisujący hejt, z jakim zmaga się właścicielka i pracownicy po ataku Rosji na Ukrainę. Czytamy w nim między innymi:

Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 02.03.2022

Wszystkie oczy, w tym i nasze zwrócone są na wojnę, która dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą. Jeśli ktoś posiada jakieś wątpliwości odnośnie naszego stanowiska oznacza, że absolutnie nie ma pojęcia, kim jesteśmy i co sobą reprezentujemy. Nie zajmujemy się polityką ani tym bardziej propagandą, serwujemy domową kuchnię, a poza nią staramy się chociaż trochę przybliżyć wschodnią kulturę, bo na tym się znamy. Pamiętajcie także proszę, że Rosja/Rosjanie =/= Putin i jego imperialistyczne zapędy.

Hejterskie telefony odbierali pracownicy z Ukrainy

Z dalszej części apelu dowiadujemy się, że obelżywe telefony do Skamiejki musieli odbierać ukraińscy pracownicy restauracji. Lokal zaatakowano też za pomocą Google Maps - posypały się negatywne oceny i komentarze, a niektórzy zamieścili zdjęcia ze zniszczonych przez rosyjskie wojska miast.

W imieniu naszych Ukraińskich pracowników prosimy o powstrzymanie się od telefonów typu ‚wy*****ć’, bo jest im najzwyczajniej niezręcznie i przykro… "Dziękujemy" także za wszystkie oceny i makabryczne zdjęcia dodane na portalu google.

Hejt na Rosjan nie powstrzyma Putina

Negatywne emocje wywołane przez atak Rosji są zrozumiałe. Nie powinny jednak dotykać tych, którzy z rządami Władimira Putina nie mają nic wspólnego. W obecnej sytuacji ważna jest pomoc Ukrainie, nie zaś nienawiść ze względu na obywatelstwo. Sprawdźcie, jak można pomagać Ukrainie w Warszawie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Warszawska restauracja mierzy się z hejtem - telefony z obelgami odbierają ukraińscy pracownicy