Zapominana na sto lat technologia przywróci blask Wilczej 65

i

Autor: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Zapominana na sto lat technologia przywróci blask Wilczej 65

2021-07-20 13:09

Zapomniana na sto lat technologia przywróci dawny blask kamienicy przy Wilczej 65. Chodzi o tzw. "cement romański". Ma ciepłą barwę i świetnie imituje kamień. Udało się odtworzyć jego formułę, a efekty prac zobaczymy już jesienią.

Raport z anteny 20.07, godz.10

Renowacja kamienicy przy Wilczej 65 z użyciem dawno zapomnianej technologii

Zapomniana na sto lat technologia przywróci dawny blask kamienicy przy Wilczej 65. Dekoracja fasady jest szczególnie bogata. Do jej wykonania użyto tzw. "cementu romańskiego".

- Materiał ten był w drugiej połowie XIX wieku bardzo modny i szeroko stosowany w dekorowaniu fasad. Mocny i odporny na działanie czynników atmosferycznych był łatwy w produkcji. Bardzo dobrze imitował kamień pod względem koloru i trwałości. Wytwarzano go z wypalanych gliniastych margli wapiennych z domieszką kruszyw. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do starożytnych cementów rzymskich, które również posiadały ładną, ciepłą barwę. Z tego względu cement romański idealnie nadawał się do wykonywania dekoracji architektonicznych fasad budynków w modnych na przełomie XIX i XX wieku neo-stylach - mówi Sylwia Brzezińska z biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Czytaj także: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - PROGRAM OBCHODÓW w Muzeum Powstania

Po Pierwszej Wojnie Światowej cement romański został wyparty przez tańsze materiały - cement portlandzki i gips. O technologii zapomnieliśmy na sto lat - teraz wróciła.

- Jeszcze kilkanaście lat temu wykonanie wystroju w tej technologii nie byłoby możliwe, ponieważ od stu lat jej nie stosowano i praktycznie zapomniano. Dopiero niedawno technologię wykonywania cementu romańskiego zrekonstruowano, dzięki czemu materiał ten pojawił się w ofercie zapraw konserwatorskich - dodaje Brzezińska.

Prace ruszyły w maju, efektów powinniśmy się spodziewać jesienią 2021. Biuro konserwatora przeznaczyło na odnowienie fasady 200 tysięcy złotych.​

Sonda
Gdzie najbardziej lubisz spędzać wakacje?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Zapominana na sto lat technologia przywróci blask Wilczej 65