Warszawa: święcenie pokarmów przed kościołem! Gdzie można przyjść z koszyczkiem?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Warszawa: święcenie pokarmów przed kościołem! Gdzie można przyjść z koszyczkiem?

2021-04-02 11:10

Warszawa: święcenie pokarmów przed kościołem! Gdzie można przyjść z koszyczkiem? Z powodu pandemii zależy to od parafii! W niektórych kościołach święcenie pokarmów w ogóle nie będzie odbywać i w tym przypadku księża zachęcają do zrobienia tego w domu. Ale są też takie stołeczne parafie, które uroczystość organizują na zewnątrz kościoła. Które?

Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku tygodnia zachęcał i apelował, aby tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcić w domu. Mówił też o tym, że diecezje mają możliwość święcenia pokarmów w otwartych przestrzeniach, przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. "Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne" - podkreślił abp Polak.

W stołecznych parafiach wygląda to różnie. Jedne rezygnują w ogóle ze święcenia pokarmów, a inne będą organizować uroczystość na powietrzu. Przykładowo Kościół Rzymskokatolicki pw. NMP Matki Zbawiciela zdecydował, że nie będzie można przyjść ze święconką osobiście. "Poświęcenia pokarmów w tym roku w naszym kościele nie będzie. Zachęcamy do skorzystania z formy poświęcenia pokarmów w gronie rodzinnym. Stosowną modlitwę znajdziemy na naszej stronie parafialnej" - czytamy na stronie parafii.

Z kolei np. Kościół pw. św. Augustyna będzie święcić pokarmy na zewnątrz przez cały dzień. "Święcenie pokarmów odbędzie się w godz. 8–17. Będzie odbywać się na zewnątrz. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i limitu osób" - przekazała ta parafia, informując jednocześnie że wierni, którzy ze względów sanitarnych wybiorą formę poświęcenia pokarmów w gronie rodzinnym, mogą tego dokonać przez odmówienie modlitwy w domu.

Tłum na Dworcu Centralnym w Warszawie

Wielkanoc 2021 - obostrzenia w kościołach

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jak dobrze znasz tradycyjną kuchnię wielkanocną?

Pytanie 1 z 10
Potrawy z jajek to obowiązkowe dania na wielkanocnym stole. Jajko symbolizuje bowiem:
Źródło: Warszawa: święcenie pokarmów przed kościołem! Gdzie można przyjść z koszyczkiem?