Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie

i

Autor: fot. R.Motyl Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie

Warszawa: resort zdrowia złamał prawo przejmując szpital Południowy. MZ: działamy zgodnie z prawem

2021-04-02 13:41

Doszło do nielegalnego przejęcia szpitala Południowego przez rząd - uważają władze Warszawy. Stołeczny ratusz odwołuje się od decyzji ministra zdrowia do WSA. Chodzi o powołanie rządowego komisarza do miejskiego szpitala Południowego i zawieszenie prezesa placówki. Resort zdrowia odpowiada, że działa zgodnie z przepisami prawa. Spór o szpital ma rozstrzygnąć sąd.

Raport z anteny 02.04, godz.10

Warszawa: resort zdrowia złamał przepisy

Warszawa odwołuje się od decyzji ministra zdrowia ws. powołania komisarza do miejskiego szpitala Południowego. Formalny wniosek w tej sprawie ma wpłynąć do WSA. Poinformowała o tym dziś na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, która twierdzi, że doszło do rażących naruszeń procedur oraz przejęcia szpitala przez rząd z naruszeniem prawa administracyjnego. Komisarz dr Ewa Więckowska tej sprawy komentować nie chce i twierdzi, że wystąpienia Renaty Kaznowskiej nie oglądała. Spór o szpital Południowy rozstrzygnie teraz WSA.

- Zarzucamy panu ministrowi przede wszystkim naruszenie fundamentalnych artykułów ustawy Kodeks Postępowania Administracyjnego. Pan minister nie wszczął postępowania administracyjnego i nie zawiadomił stron tego postępowania. Pragnę w imieniu mieszkańców naszego miasta zaapelować do pana ministra. Panie ministrze, proszę oddać nam nasz miejski szpital! Nasi mieszkańcy umierają - tłumaczy wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

MZ: działamy zgodnie z prawem

Prosimy Ministerstwo Zdrowia o komentarz w tej sprawie. Zapytaliśmy:

  •  Czy doszło w opinii resortu do pogwałcenia KPA w procedurze powołania do szpitala Południowego komisarza rządowego?
  •  Czy strony tego postępowania były o tym poinformowane przed ogłoszeniem decyzji?
  •  Czy pani komisarz dr Ewa Więckowska ma prawo do zaciągania długów szpitalnych i kto ma to wszystko kontrolować?

Dostaliśmy odpowiedź jedynie na pierwsze pytanie. - Wszystko odbyło się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Kolejne wystąpienia Pani prezydent traktujemy jako chęć walki politycznej. Po zmianie zarządzającego, szpital zaczął realizować swoje zadania covidowe, a to było celem ustanowienia pełnomocnika. Gdyby szpital działał prawidłowo, to nie doszłoby nigdy do tej sytuacji - czytamy w odpowiedzi resortu zdrowia.

Nie dostaliśmy niestety odpowiedzi na pozostałe pytania dotyczące poinformowania stron o planach resortu i możliwości zaciągania szpitalnych długów przez  pani komisarz.

Czytaj także: "Brakuje nam wody, kawy i środków czystości". Dramatyczny apel pielęgniarki ze Szpitala Południowego!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Na którym kontynecie leżą te miasta?

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży Moskwa?
Źródło: Warszawa: resort zdrowia złamał prawo przejmując szpital Południowy. MZ: działamy zgodnie z prawem